Ubezpieczenie OC chroni najemców mieszkania lub domu przed koniecznością pokrywania strat spowodowanych w nieruchomości właściciela, które powstały w wyniku przypadkowego zniszczenia. Dla wynajmujących (właścicieli nieruchomości) polisa to gwarancja, że w razie szkód powstałych z winy najemcy otrzymają odszkodowanie.

OC najemcy obejmuje zarówno zniszczenia ruchomości będące na wyposażeniu mieszkania (np. meble, sprzęt RTV AGD, armatura) oraz stałe elementy (jak szafy wnękowe, zabudowa kuchenna, ściany). Ubezpieczenie najemcy działa także wtedy, gdy szkód dokonało dziecko, zwierzę lub osoba zatrudniona przez najemcę, np. niania czy pomoc domowa. W wariancie podstawowym polisa jest przypisana do najemcy, a nie do właściciela i działa także po zmianie mieszkania na inne. W wariancie rozszerzonym najemca może ubezpieczyć także swoje ruchomości od kradzieży, przepięć czy innych zdarzeń losowych. W tej opcji jest także organizacja pomocy specjalistów np. ślusarza, elektryka, hydraulika.

W praktyce ubezpieczenie najemcy w PZU zapewnia ochronę trzem stronom: najemcom, wynajmującemu (właścicielowi) oraz sąsiadom.

Niskie składki

od 48 zł za rok ochrony do 50 tys. zł. Ochrona rozszerzona o kradzież – od 84 zł.

Przypisane jest do najemcy, nie do mieszkania.

Będzie ważne nadal, gdy się przeprowadzisz – tylko w wariancie pierwszym.

Alternatywa dla kaucji

lub świetny argument przy negocjacji wysokości kaucji. Ubezpieczenie zapewnia ochronę do 300 tys. zł.

Uniwersalna ochrona

niezależnie od formy prawnej: najmu, dzierżawy, leasingu czy użyczenia. Nie obejmuje mienia służbowego (np. firmowego sprzętu elektronicznego).

Pokrywa także koszty sądowe

w tym biegłych, ekspertów i prawników (opcja w OC najemcy)

Szeroki zakres ochrony

opcja rozszerzenia o ruchomości najemcy (np. meble lub sprzęt), ochronę prawną i usługi pomocowe

Otrzymasz odszkodowanie w przypadku:

USZKODZEŃ WYPOSAŻENIA:

 • mebli
 • sprzętu RTV i AGD
 • armatury

ZNISZCZEŃ MIESZKANIA:

 • ścian i sufitu
 • podłóg i parkietów
 • okien i drzwi

INNYCH SZKÓD, TAKŻE POZA DOMEM:

 • zarysowanego samochodu na parkingu
 • zalania mieszkania sąsiada
 • szkody wyrządzonej przez dziecko lub psa
Ubezpieczenie najemcy

Kiedy zadziała OC najemcy?

Ubezpieczenie OC najemcy chroni przed wydatkami związanymi z naprawą szkód oraz zniszczeniem cudzej własności. W praktyce ubezpieczenie zadziała w przypadku uszkodzenia podłóg, ścian, okien, mebli, sprzętu RTV czy AGD. Dzięki dodatkowej ochronie OC w życiu prywatnym polisa najemcy zadziała także poza domem, na terenie całej Polski, np. w sytuacji, gdy Twoje dziecko wybije komuś szybę, grając w piłkę, lub Twój pies kogoś pogryzie.

W wariancie rozszerzonym można ubezpieczyć swoje ruchomości w tym od kradzieży z włamaniem. To pewna ochrona rzeczy należących do najemcy (poza mieniem firmowym – np. służbowym laptopem). Opcja rozszerzona ubezpieczenia najemcy obejmuje także organizację pomocy przez specjalistów jak hydraulik, ślusarz czy elektryk. Najwyższy pakiet zwiera dodatkowo ochronę prawną, która gwarantuje pokrycie kosztów sądowych w sprawach cywilnych i karnych, w tym także wynagrodzenie prawnika.

Jak zgłosić szkodę z OC najemcy?

Szkodę może zgłosić zarówno ubezpieczony najemca jak i poszkodowany (wynajmujący). Należy przygotować dane osoby ubezpieczonej (imię, nazwisko, numer polisy). Szkodę należy zgłosić w ciągu 7 dni od powzięcia informacji o zdarzeniu! Zgłoszenia można dokonać:

 • w placówkach PZU
 • na stronie internetowej: zgloszenie.pzu.pl
 • pod numerem telefonu: 801 102 102 lub 22 566 55 55

Interested in house/apartment rental liability insurance? Need more details in English?  Call us: 502 913 553

Doradca
Masz pytania? Napisz lub zadzwoń: Olga Truchan

Jak kupić polisę w iExpert.pl

Oblicz składkę

Złóż wniosek

Opłać pierwszą składkę

Polisę otrzymasz emailem

26 września 2018
Warto wiedzieć

Wynajmujesz mieszkanie? Wymagaj ubezpieczenia OC najemcy

Ubezpieczenie mieszkania i kaucja nie wystarczą - podpisując umowę z lokatorem, warto rozszerzyć ją o zapis dotyczący OC najemcy. Wyjaśniamy, co daje takie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej i dlaczego każdy właściciel powinien go wymagać?
Kamila Pokoj
Czytaj więcej »
Tagi: #Najemca
12 listopada 2021
Aktualności

Tytuł Strategicznego Partnera PZU po raz piąty dla iExpert

To już 5 rok z rzędu, gdy PZU - największy ubezpieczyciel w tej części Europy - zalicza naszą firmę do wąskiego grona swoich Strategicznych Partnerów. Od samego początku, gdy przyznawana jest ta nagroda, za każdym razem odbieramy statuetkę.
Redaktor
Czytaj więcej »
Tagi: brak