Ubezpieczenie lekarza w pakiecie nawet 5 ryzyk

Pakiet ubezpieczeń w PZU przeznaczony dla lekarzy posiadających indywidualne praktyki lekarskie w ramach działalności gospodarczej. Na jednej polisie możliwość wykupienia kompleksowej ochrony 5 ryzyk: podstawą jest obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej lekarza, które można rozszerzyć o OC dobrowolne, Ochronę prawną zawodu, Następstwa nieszczęśliwych wypadków i Utratę dochodu. Możliwość rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej o medycynę estetyczną lub chirurgię plastyczną bez oczekiwania na zgodę ubezpieczyciela. Każde ubezpieczenie lekarz może także kupić osobno. Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lekarza oraz utraty dochodu obejmują także zachorowania na COVID-19.

Minimum formalności

Wniosek wypełniasz online lub składasz dyspozycję przez telefon. Polisę wysyłamy na email.

Atrakcyjna składka

od 286 zł za rok ochrony, w tym OC lekarza obowiązkowe i dobrowolne, NNW HIV/WZW

Elastyczna oferta dopasowana do rodzaju świadczonych usług

Możliwość wyboru poziomu ochrony w ubezpieczeniach dodatkowych i sumy ubezpieczenia – nawet do 3 mln zł dla jednego i wszystkich zdarzeń.

Szeroki zakres ochrony prawnej

Koszty prawnika, postępowania sądowego w sprawach cywilnych i karnych, postępowania odpowiedzialności zawodowej, koszty egzekucji i inne.

Korzystne ubezpieczenie utraty dochodu

świadczenie miesięczne za każdy dzień zwolnienia nawet od pierwszego dnia niezdolności do pracy (także COVID-19)

Naruszenie praw pacjenta bez dodatkowych kosztów

Ujęte w zakresie ubezpieczenia obowiązkowego OC lekarzy

Sumy ubezpieczenia w pakietach

Obowiązkowe OC lekarza 75 000 euro na jedno zdarzenie
350 000 euro na wszystkie zdarzenia
Dobrowolne OC lekarza 200 000 zł 500 000 zł 3 000 000 zł
Ochrona prawna lekarza 500 000 zł 500 000 zł 500 000 zł
NNW z HIW/WZW
NNW
koszty leczenia
świadczenie WZW
świadczenie HIV
10 000 zł
5 000 zł
10 000 zł
10 000 zł
10 000 zł
5 000 zł
10 000 zł
10 000 zł
10 000 zł
10 000 zł
20 000 zł
20 000 zł
Utrata dochodu (opcja) 60 000 zł, 120 000 zł, 180 000 zł
Doradca
Masz pytania? Napisz lub zadzwoń: Lidia Machalska

Jak kupić polisę w iExpert.pl

Oblicz składkę

Złóż wniosek

Opłać pierwszą składkę

Polisę otrzymasz emailem

Warto wiedzieć

Jak wybrać ubezpieczenie OC lekarza?

Właściwy dobór ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lekarza jest niezwykle istotny, bo pozwala w przypadku zawarcia ugody lub uznania roszczenia przez sąd, uniknąć płacenia zadośćuczynienia, odszkodowania, a także wypłaty renty z własnej kieszeni.

Zasada 1 – Wysokość składki ubezpieczenia OC zależy od specjalizacji lekarza

Brak adekwatnej ochrony do wykonywanej specjalizacji lekarskiej może narazić na konieczność pokrywania odszkodowania z własnej kieszeni. Rozporządzenie Ministra Finansów określa sumę i zakres obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lekarza. Zatem każde obowiązkowe ubezpieczenie OC musi być zgodne z rozporządzeniem, a składka zależy m.in. od specjalizacji. Większość ubezpieczycieli wyróżnia trzy grupy ryzyka, którym przypisuje wykonywane specjalizacje.

  • najwyższy stopień ryzyka zawodowego lekarza jest związany ze specjalizacjami: zabiegowymi np. anestezjologia i intensywna terapia, każda chirurgia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, położnictwo i ginekologia, medycyna estetyczna, okulistyka oraz odnoszącymi się do pacjentów w bardzo ciężkich stanach zagrożenia życia np. medycyna ratunkowa, anestezjologia i intensywna terapia, neonatologia;
  • średni stopień ryzyka zawodowego specjalizacje związane z udzielaniem świadczeń w zakresie specjalizacji lekarza dentysty – np. ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna, radioterapia onkologiczna, stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza z endodoncją oraz medycyna sportowa;
  • najniższy stopień ryzyka odpowiedzialności cywilnej lekarza dotyczy pozostałych specjalizacji – np. interny, onkologii itp.

Zasada 2 – Nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC  

Obowiązkowe OC lekarza – 75 tys. euro na jedno zdarzenie, 350 tys. euro na wszystkie zdarzenia – zdefiniowane w rozporządzeniu bywa niewystarczające. Lekarze rozważający dodatkowe ubezpieczenie OC powinni wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej lub planowanej specjalizacji. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia nie jest kosztowne, a może zaoszczędzić kłopotów finansowych w przyszłości. Warto posiadać ubezpieczenie w wysokości od 500 tys. złotych do 2 mln złotych w zależności od rodzaju udzielanych świadczeń zdrowotnych oraz mieć świadomość, że wysokość rekompensat i rent, wypłacanych coraz częściej dożywotnio rośnie niemal z roku na rok.

Zasada 3 – Wysoka suma na jedno zdarzenie

Suma gwarantowana w ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej lekarza na wszystkie zdarzenia jest mniej ważna niż suma na jedno zdarzenie, gdyż bardzo rzadko przeciwko lekarzowi są prowadzone sprawy z jednej polisy (polisa co do zasady obejmuje rok). Zatem lepiej mieć polisę na 500 tys. złotych na jedno zdarzenie i 1 mln na wszystkie zdarzenia niż na 200 tys. złotych na jedno zdarzenie i 2 mln złotych na wszystkie zdarzenia. W dobrowolnym OC lekarza suma ubezpieczenia jest taka sama dla jednego i wszystkich zdarzeń.

Zasada 4 – Prawidłowo wypełniony wniosek OC lekarza

Prawidłowo wypełniony wniosek uniemożliwi ubezpieczycielowi zakwestionowanie roszczenia, które zgłasza poszkodowany. Wypełniając wniosek o ubezpieczenie powinno się wpisać m.in. Izbę Lekarską, do której się należy, tytuły naukowe i specjalizacje, które się posiada oraz fakt czy wykonuje się zabiegi wymagające pisemnej zgody pacjenta oraz dotychczasową szkodowość. Niektórzy ubezpieczyciele żądają także wskazania wszystkich miejsc pracy, w których lekarz pracuje. Jeśli podczas zawierania ubezpieczenia pojawiają się wątpliwości warto skorzystać z obsługi agenta ubezpieczeniowego lub doradcy klienta, który specjalizuje się w ubezpieczeniu OC zawodowym lekarzy.

Zasada 5 – Wiarygodny ubezpieczyciel

Niebagatelne znaczenia ma wybór ubezpieczyciela, u którego wykupowana jest polisa odpowiedzialności cywilnej lekarza. Na rodzimym rynku jest zaledwie kilka podmiotów, które specjalizują się w ofercie ubezpieczeń zawodowych, w tym OC lekarskie. Tu podstawowe znaczenie ma proces likwidacji szkód w danym towarzystwie. Nie jest łatwo to sprawdzić, ale zwykle duże towarzystwa z ugruntowaną historią robią to sprawnie dzięki wieloletniemu doświadczeniu.

Poza ubezpieczycielami warto rozeznać się w ofertach multiagencji ubezpieczeniowych specjalizujących się w ubezpieczeniach OC zawodowych, które często mają ten sam produkt, ale niższą cenę niż agent pracujący tylko dla jednego ubezpieczyciela. W praktyce wiedza o ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej zawodowej w tym lekarzy nie jest powszechna i sprawnie porusza się w niej dość wąska grupa agentów. Tylko oni mają odpowiednie kwalifikacje by stać się doradcą ubezpieczeniowym lekarza z prawdziwego zdarzenia

Wbrew pozorom wybór ubezpieczenia OC lekarza nie jest wcale prostą sprawą, będąc obecnie jedną z najważniejszych decyzji związanych z rozpoczęciem w zawodu niezależnie, czy w ramach umowy o pracę, czy indywidualnej praktyki lekarskiej.

14 listopada 2022
Warto wiedzieć

Roszczenie klienta lub pacjenta - jak zgłosić szkodę z OC zawodowego?

Błędy w pracy mogą zdarzyć się każdemu, ale co zrobić w sytuacji, gdy w konsekwencji błędu pojawi się roszczenie? Nie wystarczy podpisanie oświadczenia jak w przypadku samochodowej stłuczki. Procedura zgłoszenia szkody jest inna i warto ją poznać.
Anita Trochimiuk
Czytaj więcej »
12 listopada 2021
Aktualności

Tytuł Strategicznego Partnera PZU po raz piąty dla iExpert

To już 5 rok z rzędu, gdy PZU - największy ubezpieczyciel w tej części Europy - zalicza naszą firmę do wąskiego grona swoich Strategicznych Partnerów. Od samego początku, gdy przyznawana jest ta nagroda, za każdym razem odbieramy statuetkę.
SEO
Czytaj więcej »
Tagi: brak