Ubezpieczenie OC lekarza w pakiecie nawet 5 ryzyk

Pakiet ubezpieczeń w PZU przeznaczony jest dla lekarzy posiadających indywidualne praktyki lekarskie w ramach działalności gospodarczej. Na jednej polisie może być uwzględnionych 5 ryzyk: podstawą jest obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej lekarza, które można rozszerzyć o: OC lekarza dobrowolne, ochronę prawną zawodu, następstwa nieszczęśliwych wypadków z HIV/WZW i utratę dochodu lekarza. Istnieje także możliwość rozszerzenia ochrony ubezpieczenia dla lekarza o medycynę estetyczną lub chirurgię plastyczną, bez oczekiwania na zgodę ubezpieczyciela. Każde ubezpieczenie lekarz może także kupić osobno. Ubezpieczenie OC lekarza oraz utraty dochodu obejmują także zachorowania na COVID-19.

Minimum formalności

Wniosek wypełniasz online lub składasz dyspozycję przez telefon. Polisę OC lekarza wysyłamy na email.

Atrakcyjna składka

od 286 zł za rok ochrony, w tym OC lekarza obowiązkowe i dobrowolne, NNW HIV/WZW

Elastyczna oferta dopasowana do rodzaju świadczonych usług

Możliwość wyboru poziomu ochrony w ubezpieczeniach dodatkowych i sumy ubezpieczenia lekarza – nawet do 3 mln zł.

Szeroki zakres ochrony prawnej

Koszty prawnika, postępowania sądowego w sprawach cywilnych i karnych, postępowania odpowiedzialności zawodowej, koszty egzekucji i inne.

Korzystne ubezpieczenie utraty dochodu

świadczenie miesięczne za każdy dzień zwolnienia nawet od pierwszego dnia niezdolności do pracy (także COVID-19)

Naruszenie praw pacjenta bez dodatkowych kosztów

Ujęte w zakresie ubezpieczenia obowiązkowego OC lekarzy

Sumy ubezpieczenia w pakietach

Obowiązkowe OC lekarza 75 000 euro na jedno zdarzenie
350 000 euro na wszystkie zdarzenia
Dobrowolne OC lekarza 200 000 zł 500 000 zł 3 000 000 zł
Ochrona prawna lekarza 500 000 zł 500 000 zł 500 000 zł
NNW z HIW/WZW
NNW
koszty leczenia
świadczenie WZW
świadczenie HIV
10 000 zł
5 000 zł
10 000 zł
10 000 zł
10 000 zł
5 000 zł
10 000 zł
10 000 zł
10 000 zł
10 000 zł
20 000 zł
20 000 zł
Utrata dochodu (opcja) 60 000 zł, 120 000 zł, 180 000 zł
Doradca
Masz pytania? Napisz lub zadzwoń: Lidia Machalska

Jak kupić polisę w iExpert.pl

Oblicz składkę

Złóż wniosek

Opłać pierwszą składkę

Polisę otrzymasz emailem

Warto wiedzieć

Jak wybrać ubezpieczenie OC lekarza?

Właściwy dobór ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lekarza jest niezwykle istotny, bo pozwala w przypadku zawarcia ugody lub uznania roszczenia przez sąd, uniknąć płacenia zadośćuczynienia, odszkodowania, a także wypłaty renty z własnej kieszeni.

Zasada 1 – Wysokość składki ubezpieczenia OC zależy od specjalizacji lekarza

Brak adekwatnej ochrony do wykonywanej specjalizacji lekarskiej może narazić na konieczność pokrywania odszkodowania z własnej kieszeni. Rozporządzenie Ministra Finansów określa sumę i zakres obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lekarza. Zatem każde obowiązkowe ubezpieczenie OC musi być zgodne z rozporządzeniem, a składka zależy m.in. od specjalizacji. Większość ubezpieczycieli wyróżnia trzy grupy ryzyka, którym przypisuje wykonywane specjalizacje.

  • najwyższy stopień ryzyka zawodowego lekarza jest związany ze specjalizacjami: zabiegowymi np. anestezjologia i intensywna terapia, każda chirurgia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, położnictwo i ginekologia, medycyna estetyczna, okulistyka oraz odnoszącymi się do pacjentów w bardzo ciężkich stanach zagrożenia życia np. medycyna ratunkowa, anestezjologia i intensywna terapia, neonatologia;
  • średni stopień ryzyka zawodowego specjalizacje związane z udzielaniem świadczeń w zakresie specjalizacji lekarza dentysty – np. ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna, radioterapia onkologiczna, stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza z endodoncją oraz medycyna sportowa;
  • najniższy stopień ryzyka odpowiedzialności cywilnej lekarza dotyczy pozostałych specjalizacji – np. interny, onkologii itp.

Zasada 2 – Nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC  

Obowiązkowe OC lekarza – 75 tys. euro na jedno zdarzenie, 350 tys. euro na wszystkie zdarzenia – zdefiniowane w rozporządzeniu bywa niewystarczające. Lekarze rozważający dodatkowe ubezpieczenie OC powinni wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej lub planowanej specjalizacji. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia nie jest kosztowne, a może zaoszczędzić kłopotów finansowych w przyszłości. Warto posiadać ubezpieczenie w wysokości od 500 tys. złotych do 2 mln złotych w zależności od rodzaju udzielanych świadczeń zdrowotnych oraz mieć świadomość, że wysokość rekompensat i rent, wypłacanych coraz częściej dożywotnio rośnie niemal z roku na rok.

Zasada 3 – Wysoka suma na jedno zdarzenie

Suma gwarantowana w ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej lekarza na wszystkie zdarzenia jest mniej ważna niż suma na jedno zdarzenie, gdyż bardzo rzadko przeciwko lekarzowi są prowadzone sprawy z jednej polisy (polisa co do zasady obejmuje rok). Zatem lepiej mieć polisę na 500 tys. złotych na jedno zdarzenie i 1 mln na wszystkie zdarzenia niż na 200 tys. złotych na jedno zdarzenie i 2 mln złotych na wszystkie zdarzenia. W dobrowolnym OC lekarza suma ubezpieczenia jest taka sama dla jednego i wszystkich zdarzeń.

Zasada 4 – Prawidłowo wypełniony wniosek OC lekarza

Prawidłowo wypełniony wniosek uniemożliwi ubezpieczycielowi zakwestionowanie roszczenia, które zgłasza poszkodowany. Wypełniając wniosek o ubezpieczenie powinno się wpisać m.in. Izbę Lekarską, do której się należy, tytuły naukowe i specjalizacje, które się posiada oraz fakt czy wykonuje się zabiegi wymagające pisemnej zgody pacjenta oraz dotychczasową szkodowość. Niektórzy ubezpieczyciele żądają także wskazania wszystkich miejsc pracy, w których lekarz pracuje. Jeśli podczas zawierania ubezpieczenia pojawiają się wątpliwości warto skorzystać z obsługi agenta ubezpieczeniowego lub doradcy klienta, który specjalizuje się w ubezpieczeniu OC zawodowym lekarzy.

Zasada 5 – Wiarygodny ubezpieczyciel

Niebagatelne znaczenia ma wybór ubezpieczyciela, u którego wykupowana jest polisa odpowiedzialności cywilnej lekarza. Na rodzimym rynku jest zaledwie kilka podmiotów, które specjalizują się w ofercie ubezpieczeń zawodowych, w tym OC lekarskie. Tu podstawowe znaczenie ma proces likwidacji szkód w danym towarzystwie. Nie jest łatwo to sprawdzić, ale zwykle duże towarzystwa z ugruntowaną historią robią to sprawnie dzięki wieloletniemu doświadczeniu.

Poza ubezpieczycielami warto rozeznać się w ofertach multiagencji ubezpieczeniowych specjalizujących się w ubezpieczeniach OC zawodowych, które często mają ten sam produkt, ale niższą cenę niż agent pracujący tylko dla jednego ubezpieczyciela. W praktyce wiedza o ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej zawodowej w tym lekarzy nie jest powszechna i sprawnie porusza się w niej dość wąska grupa agentów. Tylko oni mają odpowiednie kwalifikacje by stać się doradcą ubezpieczeniowym lekarza z prawdziwego zdarzenia

Wbrew pozorom wybór ubezpieczenia OC lekarza nie jest wcale prostą sprawą, będąc obecnie jedną z najważniejszych decyzji związanych z rozpoczęciem w zawodu niezależnie, czy w ramach umowy o pracę, czy indywidualnej praktyki lekarskiej.

Prawidłowy wybór ubezpieczenia OC lekarza to niezwykle istotna kwestia. Jednak bezpieczeństwa wykonywania zawodu nie zagwarantuje tylko obowiązkowe OC lekarzy. Warto zwrócić uwagę, że ochrona w ramach ubezpieczenia lekarzy powinna zawierać także inne elementy np. ochronę prawną lekarza, ubezpieczenie utraty dochodu, czy NNW rozszerzone o ekspozycję na HIV i WZW. Wszystkie te ryzyka znaleźć można w pakiecie, na który składa się aż pięciu elementów ubezpieczenia lekarzy.

19 września 2023
Warto wiedzieć

Wielozatrudnienie lekarzy a ochrona ubezpieczenia OC

Lekarz pracujący w kilku miejscach – przychodniach, szpitalach i często prowadzący własną praktykę lekarską to codzienność osób wykonujących zawody medyczne. Szacuje się, że co drugi lekarz pracuje u więcej niż jednego pracodawcy. Warto pamiętać, że obowiązkowe OC lekarza chroni cię tylko wówczas, gdy… prowadzisz własną praktykę lekarską lub pracujesz na kontrakcie. O jaką ochronę ubezpieczeniową powinni zadbać lekarze pracujący w różnych miejscach?
Anita Trochimiuk
Czytaj więcej »
Tagi: #Lekarz
12 listopada 2021
Aktualności

Tytuł Strategicznego Partnera PZU po raz piąty dla iExpert

To już 5 rok z rzędu, gdy PZU - największy ubezpieczyciel w tej części Europy - zalicza naszą firmę do wąskiego grona swoich Strategicznych Partnerów. Od samego początku, gdy przyznawana jest ta nagroda, za każdym razem odbieramy statuetkę.
Redaktor
Czytaj więcej »
Tagi: brak

Obowiązkowe OC lekarzy

Lekarze są odpowiedzialni za zdrowie i życie pacjentów. Ich praca – poprzedzona wieloletnią edukacją – jest trudna i wymagająca. Mimo to nawet przedstawiciele tej profesji, mogą popełniać błędy. Polskie prawo wymaga wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC lekarzy, aby zabezpieczyć pacjentów przed negatywnymi skutkami potencjalnych błędów. Obowiązkowe ubezpieczenia dla lekarzy zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Finansów przed dekadą – w 2014 r.

Obowiązkowe OC lekarza stanowi ochronę w wysokości 75 tys. euro na jedno zdarzenie i 350 tys. euro na wszystkie zdarzenia.

Koszt obowiązkowego OC dla lekarzy zależy w głównej mierze od specjalizacji, choć wpływ na wysokość składki ma także rodzaj świadczonych usług medycznych. Cena ubezpieczenia dla lekarzy jest wyższa, gdy medyk wykonuje zabiegi chirurgiczne lub endoskopowe.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarzy można wykupić jako pojedynczy produkt lub w
w pakiecie, który jest kompleksową ochroną dla przedstawicieli tej profesji i zawiera w sobie ubezpieczenie OC obowiązkowe.

Dobrowolne OC dla lekarzy

Wprawdzie nie wymagane przez prawo, ale chętnie – i świadomie – wybierane przez lekarzy. Mowa o dobrowolnym ubezpieczeniu OC dla lekarzy, które zapewnia dodatkowa ochronę nawet do 3 mln zł. Szczególnie ważne narzędzie, które minimalizuje ryzyko pokrywania roszczeń pacjentów z własnych środków. Wielu medyków dostrzega, że ryzyko wypłaty odszkodowania za błąd jest realna, ponieważ świadomość pacjentów i determinacja w dochodzeniu swoich roszczeń rośnie.

Dobrowolne OC zostało stworzone dla lekarzy pracujących na umowie o pracę lub umowach zlecenie oraz dla lekarzy zatrudnionych na kontraktach, którzy myślą o tym, by zabezpieczyć swoją lekarską aktywność w większym zakresie, dobrowolnie podwyższając sumę ubezpieczenia.

Ubezpieczenie dobrowolne, podobnie jak obowiązkowe OC lekarza można wykupić bez wychodzenia z domu, korzystając z wygodnego kalkulatora online. Warto mieć na względzie, że koszt ubezpieczenia dobrowolnego zwykle nie jest zaporowy – zaczyna się od 40 zł rocznie.

Ubezpieczenia dla lekarzy w pakiecie

Charakter pracy lekarza, często związany z łączeniem pracy w kilku miejscach sprawia i odpowiedzialność za zdrowie i życie pacjenta sprawia, że precyzja wyboru OC zawodowego jest szczególnie ważna.

Pakietowe OC dla lekarzy to coś więcej niż ubezpieczenie OC lekarza, to połączenie 5 ubezpieczeń, które zapewniają kompleksową ochronę zawodu.

Przeznaczone są przede wszystkim dla tych przedstawicieli profesji, którzy prowadzą własną praktykę lekarską lub pracują na kontrakcie – w szpitalu, klinice lub sieci medycznej. Wówczas poza obowiązkowym OC lekarza przydatnym okazuje się OC dobrowolne, które zapewnia ochronę nawet do 5 mln zł oraz NNW lekarza z ryzykiem HIV i WZW, które gwarantuje wypłatę w przypadku zakażenia.

Ubezpieczenie NNW lekarza z ryzykiem HIV i WZW

Ekspozycja lekarza na materiał zakaźny to realne ryzyko pracy z pacjentami. Wymaga przeprowadzenia konsultacji lekarskich, wykonania szczegółowej diagnostyki, w tym badań na obecność wirusów HIV, HCV, HAV, HDV i HEV oraz zastosowanie kuracji antyretrowirusowej.

Zwrot kosztów leczenia przewidziany jest, gdy dojdzie do zakłucia, zachlapania, zadraśnięcia, rozcięcia, zadrapania, pogryzienia przez pacjenta. Ważnym elementem tego ubezpieczenia lekarzy jest fakt, że przewiduje wypłatę świadczenia z sytuacji zakażenia wirusem HIV lub WZW. Środki wypłacane są jednorazowo zależnie od wybranego wariantu – od 10 tys. zł do 100 tys zł.
Z ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków z HIV/WZW mogą skorzystać wszystkie osoby wykonujące zawód lekarza – bez względu na specjalizację.

Ubezpieczenia dla lekarzy od NNW to doskonałe uzupełnieni ubezpieczenie OC lekarza, które dostępne jest w 5 wariantach.