Reguła 1 – Obowiązkowe OC lekarza różni tylko cena
Każde ubezpieczenie obowiązkowe musi być zgodne z rozporządzeniem Ministra Finansów. Dokument szczegółowo określa sumę – 75 tys. euro na jedno zdarzenie, 350 tys. euro na wszystkie zdarzenia – i zakres obowiązkowego OC lekarza, dlatego niezależnie od towarzystwa ubezpieczeń, na które zdecyduje się lekarz, zakres ochrony jest taki sam.
Ci przedstawiciele zawodu, którzy chcą spełnić wyłącznie obowiązek ustawowy, mogą kierować się wyłącznie ceną, warto jednak pomyśleć nad dodatkowymi możliwościami, które zabezpieczają lekarzy.
Reguła 2 – OC obowiązkowe to za mało
Obowiązkowe OC lekarza zdefiniowane w rozporządzeniu bywa niewystarczające, przede wszystkim dla tych, którzy wykonują tzw. specjalizacje podwyższonego ryzyka. Należą do nich m. in. ginekolodzy-położnicy, anestezjolodzy, chirurdzy oraz medycy wykonujący zabiegi wymagające zgody pacjenta.
Wyższy poziom ochrony zwłaszcza, jeśli chodzi o sumę ubezpieczenia, zapewni dobrowolne OC. Opcji jest wiele – można się ubezpieczyć na sumę od 50 tys. do 2 mln. złotych – wybór powinien być determinowany rodzajem specjalizacji oraz świadomością, że wysokość rekompensat jest coraz wyższa.
Kwestia, na którą powinno się zwrócić uwagę, to jaka suma ubezpieczenia przewidziana jest na tzw. jedno zdarzenie szkodowe, czy pokrywa wszystkie ewentualne szkody. Jest to istotne ponieważ rzadko zdarza się, by ten sam lekarz popełnił dwa błędy w trakcie obowiązywania jednej polisy. Przykładowo wyższy poziom ochrony zapewnia polisa na 500 tys. złotych na jedno zdarzenie i 1 mln na wszystkie zdarzenia, niż na 100 tys. złotych na jedno i 5 mln złotych na wszystkie zdarzenia.
Reguła 3 – Prawidłowy wniosek – gwarancja wypłaty
Wniosek powinien być wypełniony rzetelnie i zgodnie z prawdą. W przeciwnym razie ubezpieczyciel ma możliwość i podstawę do zakwestionowania roszczenia.
Wypełniając wniosek o ubezpieczenie powinno się wpisać m.in. Izbę Lekarską, do której się należy, wykonywane specjalizacje i posiadane tytuły naukowe oraz wskazać czy wykonuje się zabiegi wymagające pisemnej zgody pacjenta, a także liczbę wypłaconych odszkodowań. Niektórzy ubezpieczyciele żądają także wskazania wszystkich miejsc pracy.
Jeśli podczas wypełniania wniosku nasuwają się wątpliwości, warto skorzystać ze wsparcia doradcy.
Reguła 4 – Zadbaj o kompleksowość
Poza obowiązkowym ubezpieczeniem dla lekarzy, istnieje możliwość takiej ochrony, by ubezpieczenie zapewniało kompleksowe zabezpieczenie w przypadku roszczeń pacjenta. Wśród dodatkowych opcji jest m.in ochrona prawna, która zapewnia wsparcie w przypadku roszczenia pacjenta – m.in. pokrywa koszt biegłych, ewentualnego procesu czy usług adwokata.
Opcjonalne jest także rozszerzenie ochrony o następstwa nieszczęśliwych wypadków z HIV/WZW. Takie ubezpieczenie zapewnia wypłatę świadczenia pieniężnego nie tylko w przypadku zakażenia HIV lub WZW, ale także śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu w pracy. To ubezpieczenie jest szczególnie polecane lekarzom, który wykonują zabiegi chirurgiczne, endoskopowe lub z zakresu radiologii interwencyjnej oraz tym, którzy pracują na kontraktach.
Reguła 5 -Wiarygodny ubezpieczyciel
Nie warto bagatelizować znaczenia ubezpieczyciela, u którego wykupywana jest polisa OC lekarza. Na rodzimym rynku jest zaledwie kilka podmiotów, które oferują ubezpieczenia zawodowe, w tym OC lekarskie.
Poza ubezpieczycielami warto rozeznać się w ofertach multiagencji ubezpieczeniowych specjalizujących się w ubezpieczeniach zawodowych, które często mają ten sam produkt, ale niższą cenę niż agent reprezentujący jednego ubezpieczyciela.
Popularny staje się także model online. Ubezpieczenie zawierane jest przez internet przy ewentualnym wsparciu agenta. Prosty i łatwy sposób dla zabieganych i zaprzyjaźnionych z komputerem, gdyż polisa dostarczana jest do domu pod wskazany adres.
Wbrew pozorom wybór ubezpieczenia lekarza nie jest wcale prostą sprawą, zwłaszcza jeśli polia nie jest tylko spełnieniem obowiązku, ale ma stanowić szeroką ochronę wykonywanego zawodu.