Powodów, dla których jesteśmy zmuszeni zawiesić lub zakończyć działalność zawodową, może być wiele – choroba, przejście na emeryturę, urlop macierzyński. Jednak sytuacje, w których można wypowiedzieć polisę obowiązkowego OC przed końcem jej ważności są ściśle określone.
Należą do nich:
- zawieszenie działalności zawodowej;
- zamknięcie działalności zawodowej;
- zaprzestanie wykonywania zawodu – wykreślenie z działalności PKD;
- wyrejestrowanie z izby zawodowej.
Zawieszenie firmy a obowiązkowe OC
Najwięcej wątpliwości pojawia się w przypadku zawieszania działalności. Czy musi ono oznaczać zakończenie polisy? Niekoniecznie. Zgodnie z interpretacjami organów podatkowych (np. interpretacja o sygnaturze ITPB1/415-198/09/DP) koszty związane z działalnością – a do takich zalicza się obowiązkowe OC – można rozliczyć również za okres, w którym działalność była zawieszona.
Ubezpieczony ma więc dwie możliwości: rozwiązać polisę lub nie rozwiązywać polisy i rozliczyć pełen koszt ubezpieczenia. Druga opcja pozwala na zachowanie posiadanych zniżek za kontynuację ubezpieczenia i nie wymaga dodatkowych formalności.
Co jest potrzebne do rozwiązania polisy?
Jako firma od kilkunastu lat oferująca ubezpieczenia zawodowe często spotykamy z mylnym przeświadczeniem wśród naszych Klientów, że nieopłacenie składki lub zaprzestanie opłacania kolejnych rat jest równoznaczne z rozwiązaniem polisy. Warto podjąć właściwe kroki, aby formalnie otrzymać dokument, że danej działalności już nie prowadzimy.
Aby skutecznie rozwiązać polisę trzeba pamiętać o odpowiednich dokumentach. Przygotować należy:
- Pismo skierowane do ubezpieczyciela z prośbą o rozwiązanie polisy.
Musi zawierać powód rezygnacji oraz numer polisy. Niektórzy ubezpieczyciele udostępniają gotowe formularze wypowiedzenia umowy i zgłoszenia zwrotu składki. - Wydruk z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub poświadczenie z GUS-u o zamknięciu lub zawieszeniu działalności, wykreśleniu danego kodu PKD z działalności bądź wyrejestrowaniu z izby.
Dokumenty można złożyć bezpośrednio do ubezpieczyciela lub w niektórych przypadkach także przez pośrednika ubezpieczeniowego jak iExpert.pl. Profesjonalny doradca podpowie jakie dokumenty przygotować, sprawdzi stan rozliczenia polisy oraz przekaże druk do ewentualnego zwrotu nadpłaty.
Należy pamiętać, że niedostarczenie dokumentów ubezpieczycielowi jest równoznaczne z tym, że polisa będzie cały czas obwiązywać, a w przypadku zaległości może być prowadzona windykacja.
Należysz do samorządu? Sprawdź w izbie!
W zależności od wykonywanego zawodu różne są metody zawarcia ubezpieczenia. W niektórych wypadkach ubezpieczenie zawierane jest automatycznie po wpisaniu na listę, a składka za ubezpieczenie zawarta jest w składce członkowskiej płaconej za przynależność do izby.
Dlatego jeśli wykonujesz profesję, która ma swój samorząd zawodowy, zawsze dobrze dowiedzieć się w izbie o procedurze wypowiedzenia polisy zawodowej i możliwościach zwrotu składki.
W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.