Dzięki nowym narzędziom Fundusz monitoruje bazę polis komunikacyjnych, domagając się kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia. To efekt działania uruchomionego w 2011 r. „wirtualnego policjanta” – systemu informatycznego do wykrywania przerw w ubezpieczeniu OC na podstawie informacji z bazy polis komunikacyjnych, którą prowadzi UFG.

W ubiegłym roku prawie dwukrotnie wzrosła liczba ujawnionych przypadków braku polisy OC. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku wezwań będzie jeszcze więcej, bo UFG testuje już kolejne programy informatyczne do wykrywania pojazdów bez ważnego OC, które zwiększą skuteczność wyszukiwania kierowców uchylających się od zapłaty OC. Pilotażowe programy porównują np. datę pierwszej rejestracji pojazdu z datą wykupu OC.

Polisę OC trzeba wykupić nawet wtedy, kiedy pojazd stoi unieruchomiony w garażu. Nie pomoże tłumaczenie, że właściciel nie jeździ, nie ma ważnych badań technicznych, czy że pojazd jest niesprawny. Jeżeli pojazd jest zarejestrowany, to właściciel zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia OC.

Jeżeli okaże się, że ubezpieczenie zostało wykupione po dacie rejestracji pojazdu, właściciel będzie wzywany do zapłacenia kary. A kara podstawowa za brak OC to obecnie 3,2 tys. zł. UFG przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami pojazdy bez ważnej polisy komunikacyjnej OC nie mają prawa jeździć po drogach.

Mimo że ubezpieczenia OC w Polsce są nadal najtańsze w Europie, to współczynnik nieubezpieczonych pojazdów jest stosunkowo wysoki. Kierowcy, którzy nie wykupili obowiązkowego ubezpieczenia będą musieli poza zapłaceniem kary, wykupić brakującą polisę.

Sprawdź ofertę iExpert.pl oraz procedurę zawarcia ubezpieczenia.