Ocena wprowadzonych zmian
Według raportu przeprowadzonego przez portal „Księgowi przyszłości” oceniającego wpływ deregulacji na rynek usług księgowych wynika, że środowisko ma ocenia, że deregulacja nie zmieniła sytuacji na rynku.
Wyniki zostały zaprezentowane podczas konferencji poświęconej ocenie skutków deregulacji, zorganizowanej z okazji Dnia Księgowego. W ankiecie wzięli udział księgowi oraz mali i średni przedsiębiorcy prowadzący biura rachunkowe. Spośród wielu wniosków, do których doprowadziła analiza odpowiedzi na pytania, zwraca uwagę ten, że te dwie grupy badanych zupełnie inaczej oceniają deregulację.
Niezauważona deregulacja księgowego
Ponad połowa biur rachunkowych deklaruje negatywny stosunek do uregulowania zawodu, a niechęć środowiska do deregulacji utrzymuje się, mimo że księgowi zgadzają się, iż rok po deregulacji sytuacja branży specjalnie się nie zmieniła.
Na uwagę zasługuje jeszcze jeden wniosek płynący z raportu – ponad 60% badanych przedsiębiorców przyznało, że nie orientuje się w założeniach deregulacji lub o niej nie słyszało. Więcej niż połowa badanych oceniła, że nie odczuwa w swojej działalności skutków deregulacji zawodu księgowego.
Jakie kryteria wyboru biura po deregulacji?
Przedsiębiorcy wskazują, że posiadane certyfikaty nie są najistotniejszym kryterium wyboru biura rachunkowego. Podejmując decyzję o wyborze biura, kierują się zazwyczaj:
- zakresem oferowanych usług,
- kosztem uświadczonych usług,
- doświadczeniem i wykształcenie,
- opiniami i rekomendacjami innych firm,
- zabezpieczeniem, czyli posiadaną polisą OC biura rachunkowego,
- certyfikatem, także tymi które wydawane są po deregulacji np. wydawanym przez Centrum Informacji Księgowej,
- troską o kompetencje swoich pracowników.
Uwolnienie profesji bez negatywnych skutków
Według przedsiębiorców nie nastąpiło także zapowiadane obniżenie jakości świadczonych usług. Wręcz przeciwnie – uwolnienie zawodu spowodowało większą konkurencję. To spowodowało, że sami kandydaci na księgowego, żeby zdobyć dobrze płatną pracę, dbają o podnoszenie swoich kwalifikacji. Tym bardziej, że zawód księgowego, zdaniem ekspertów, będzie nabierał coraz większego znaczenia.
Pracodawcy wiedzą, że znalezienie biura rachunkowego czy księgowej może nie być łatwe. Mimo że zostały zniesione certyfikaty uprawniające do uprawiania zawodu, to jednym ze sposobów na zweryfikowanie biura rachunkowego jest polisa OC – zarówno ta obowiązkowa, jak i dobrowolna. Ubezpieczenie zawodowe pozwala przedsiębiorcy zachować pewność, że w przypadku błędu jego roszczenia zostaną pokryte z ubezpieczenia.