Wojaże poza Europą

Według badań zaprezentowanych przez Gazetę Wyborczą dwie trzecie Polaków wykupi ubezpieczenie wyjeżdżając na wakacje. Najczęściej po ubezpieczenie turystyczne sięgają miłośnicy wakacji poza Europą – 72 proc., osoby uprawiające sporty ekstremalne lub podróżujący z dziećmi – 60 proc. Tylko co dziesiąty Polak wyjeżdżający na weekend lub kilka dni decyduje się na ubezpieczenie turystyczne.

W tym roku na wakacje z polisą zamierza wybrać się aż 63 proc. ankietowanych, to o 10 proc. więcej niż przed rokiem. Wciąż wielu turystów planując wyjazd wakacyjny ma nadzieję, że beztroska wyczekiwanego wyjazdu niczym nie zostanie zaburzona. Zagubienie bagażu, kradzież sprzętu czy nagłe zachorowanie może zamienić wyczekiwany urlop w koszmar, którego konsekwencje będą sporo kosztować.

Kosztowny urlop

Wypadek w górach wymagający akcji ratunkowej z użyciem śmigłowca lub nagłe pogorszenie stanu zdrowia skutkujące hospitalizacją lub transportem do kraju, to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo: transport helikopterem poszkodowanego turysty w Alpach wynosi 1,5 – 2 tys. euro za godzinę lotu. Za akcję ratunkową musimy zapłacić we Francji, Włoszech, Niemczech, Szwajcarii, a także u naszych południowych sąsiadów – w Czechach i na Słowacji.

iStock_000016993892Medium

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wprawdzie gwarantuje dostęp do świadczeń przysługujących obywatelom kraju, w którym przebywamy. Jednak jej działanie nie obejmuje opieki w placówkach prywatnych, co może być problematyczne choćby na greckich wyspach, gdzie dostęp do publicznej służby zdrowia jest ograniczony.

Jak wybrać ubezpieczenie?

Wbrew powszechnej opinii ubezpieczenie turystyczne nie jest dużym kosztem, a może zredukować ryzyko związane z ewentualnymi kosztami. Ceny polis turystycznych zaczynają się już od kilku złotych dziennie, ale warto sprawdzić zakres oraz sumę ubezpieczenia. Ubezpieczenia obowiązkowe oferowane przez biura podróży to opcja podstawowa, nie obejmująca pomocy dla osób uprawiających sporty ekstremalne czy cierpiących na chorobę przewlekłą.

Jaka polisa dla aktywnych?

Dłuższa wyprawa, sporty ekstremalne lub wyjazd do egzotycznych krajów generują wzrost ceny polisy nawet kilkuset złotych. Warto zatem rozważyć wykupienie rocznego ubezpieczenia turystycznego aktywnego na całym świecie. Taka forma ochrony idealnie sprawdzi się w przypadku miłośników letnich wypraw, zwolenników sportów zimowych czy osób samodzielnie planujących swoje wakacje.

Zadbaj o „Bezpieczny powrót” z wakacji.