Rok temu wzrosła do 2,4 mln złotych suma gwarancyjna odszkodowań z tytułu OC dla szpitali, palcówek medycznych i lekarzy prowadzących samodzielnie praktyki. Jak wygląda kwestia dochodzenia odszkodowań za błędy medyczne?

Nie ulega wątpliwości, że rośnie świadomość pacjentów o przysługujących im prawach, jeśli doznają szkody w wyniku zdarzenia medycznego. Obecnie dochodzić roszczeń pokrzywdzeni pacjenci mogą dwiema drogami. Pierwsza to wojewódzkie komisje medyczne, druga to sąd.

Pierwsza opcja, jest krótsza, oznacza jednak dla poszkodowanego niższe kwoty odszkodowania. Maksymalnie może on uzyskać 100 tys. zł za szkodę na zdrowiu oraz 300 tys. zł za śmierć członka rodziny. Odszkodowania, przyznawane przez sąd, są znacznie wyższe i w niektórych wypadkach np. ciężkie obrażenia lub śmierć dziecka, sięgają powyżej 1 mln złotych. Proces może jednak trwać nawet kilka lat.

Pacjent najpierw może dochodzić swoich praw najpierw przed komisją, a w przypadku zaproponowania niesatysfakcjonującego odszkodowania, zdecydować się na drogę sądową. Statystycznie komisje przyznają odszkodowania co czwartemu wnioskującemu, natomiast sądy co dziesiątemu.

Należy pamiętać, że pacjent może skierować przeciwko lekarzowi lub pielęgniarce prywatny wniosek o odszkodowanie. W takim przypadku pozwany musi zapewnić sobie we własnym zakresie pomoc prawną. Wiąże się to ze znacznymi nakładami finansowymi jakie pochłania procedura sądowa, z kosztami reprezentującego prawnika na czele.  Sprzyja temu prężny rozwój kancelarii prawnych specjalizujących się w sprawach o odszkodowanie. Podejmują się dochodzenia odszkodowania, za wynagrodzenie stanowiące część zasądzonej kwoty. Dlatego każdy lekarz, świadomy ryzyka związanego z wykonywaną pracą może wykupić ubezpieczenie ochrony prawnej.

Ubezpieczenie umożliwia nie tylko niemal natychmiastowy dostęp do porady prawnej ale w razie procesu gwarantuje pokrycie wszelkich związanych z nim kosztów. W tym wynagrodzenia adwokata, opłat notarialnych, po wszelkie koszty sądowe, łącznie z kosztami powołania biegłych.

Oczywiście żaden, nawet najlepszy prawnik nie gwarantuje wygrania sprawy, dlatego warto również zwrócić uwagę sumę ubezpieczenia. Obecnie najwyższa suma obowiązkowego OC lekarza wynosi 75 tys. euro. Zatem biorąc pod uwagę wysokość odszkodowań może być niewystarczająca. Wykupując dobrowolne OC lekarza sumę ubezpieczenia można zwiększyć nawet o 1 mln złotych.

Sprawdź ofertę ubezpieczeń lekarzy iExpert.pl