Niepokoić może też fakt, że z roku na rok rośnie liczba ukaranych osób. Dla porównania w 2014 roku sankcje dotknęły 103 rzeczoznawców, a rok wcześniej ministerstwo dopatrzyło się błędów zawodowych zaledwie w 47 przypadkach.

Ministerstwo może stosować różne narzędzia do dyscyplinowania rzeczoznawców, od upomnienia, nagany, aż po czasowe zawieszenie uprawnień do wykonywani zawodu. W skrajnych przypadkach może zastosować całkowite odebranie praw zawodowych na okres 3 lat.

Rośnie rola zawodowego OC rzeczoznawcy

Jakie z tego wnioski płyną dla samych rzeczoznawców? Abstrahując od przyczyn takiego stanu rzeczy, widać że obowiązkowe OC jest ważnym elementem zawodu rzeczoznawcy majątkowego. Gwarantuje spokój i bezpieczeństwo zawodowe, ale także majątkowe. Należy bowiem pamiętać, że brak ubezpieczenia w razie szkody powoduję, że rzeczoznawca straty będzie musiał pokryć z prywatnego majątku.

Tym bardziej należy pamiętać o wznowieniu obowiązkowego OC, a przełom roku to okres, gdy większość polis rzeczoznawców wygasa.

Kluczowa jest suma ubezpieczenia

Ubezpieczyciel odpowiada tylko do wysokości sumy ubezpieczenia. Truizm? Tak, ale warto go sobie powtórzyć zwłaszcza przy składaniu wniosku ubezpieczeniowego. Jak zatem dobrać odpowiedni poziom ochrony? Wszystko zależy od tego jakie wyceny się robi i jaka może być szkoda ale wiadomo, że im wyższa suma tym większe bezpieczeństwo. Najniższa suma ubezpieczenia to zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów 25.000 euro. Naszym zdaniem to jednak za mało, ponieważ suma odnosi się do jednego i wszystkich zdarzeń, a okres przedawnienia jest kilkuletni. Większe podmioty powinny pomyśleć o dobrowolnym OC przedsiębiorcy, które umożliwia zawarcie ubezpieczenia nawet na 10 mln zł.

Teraz rzeczoznawcy zapłacą mniej!

O polisę OC będzie teraz łatwiej ponieważ PFSRM wynegocjowała z PZU nowe korzystne warunki zawierania ubezpieczeń zawodowych.
Składka obowiązkowego OC została obniżona o około 5 proc. Obecnie najniższa roczna składka za ubezpieczenie w programie PZU wynosi zaledwie 133 zł. Aż 20 proc. mnie zapłacą rzeczoznawcy, którzy zdecydują się na dobrowolne ubezpieczenie OC przedsiębiorcy.

Ubezpieczyciel zrezygnował też podwyższenia składki, jeśli rzeczoznawca chciałby rozłożyć płatność na raty. Dotyczy to wszystkich dostępnych ubezpieczeń w programie PZU – PFSRM. Warto też odnotować, że w popularnym OC biegłego sądowego została dodana nowa suma gwarancyjna w wysokości 250 tys. zł.

Iwona Pawelec

Sprawdź program ubezpieczeń zawodowych dla PFSRM >

Szczegółowe zestawianie kar MIiB >