Zamknij

Zamów rozmowę
Zapytaj o produkt


Imię i nazwisko

Adres email

Telefon *

Wiadomość

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Zamów rozmowę

Jakie praktyki dla przyszłych doradców?

Rozporządzenie Ministra Finansów 30 października zastąpi dotychczasowe przepisy dotyczące praktyk zawodowych. Zmiany przede wszystkim ograniczają wymagany okres praktyk zawodowych i upraszczają procedurę ich zdobywania.

OC doradcy podatkowego

Krótsze praktyki

Deregulacja zawodu doradcy podatkowego zniosła obowiązek dwumiesięcznych praktyk w organach podatkowych – w urzędzie skarbowym, izbie skarbowej i urzędzie kontroli skarbowej. Skróciła też trzykrotnie wymiar praktyk zawodowych – z dotychczasowych 18 miesięcy do pół roku. Osoby ubiegające się o tytuł doradcy podatkowego będą praktykować tylko po osiem godzin tygodniowo. Początkowo resort finansów chciał zwiększyć tygodniową liczbę praktyk do 16 godzin, aby złagodzić skutki zmian w ustawie o doradztwie podatkowym.

Na poczet praktyk zawodowych nadal będzie zaliczane zatrudnienie w określonych podmiotach, m.in. w izbie skarbowej, w spółce doradztwa podatkowego, w samorządowych służbach finansowych. Zmniejszy się jednocześnie wymagany czas zatrudnienia. Przykładowo w organach podatkowych wystarczający będzie rok (aktualnie dwa lata). Z kolei kandydatowi pracującemu w spółce doradztwa podatkowego będzie się zaliczać już po sześciu miesiącach (aktualnie dwa lata).

Zmiany z końcem października

Rozporządzenie z 5 października 2014 r. w sprawie praktyki zawodowej kandydatów na doradców podatkowych (Dz.U. poz. 1401) – wejdzie w życie 30 października 2014 r.  Jednak ustawodawca nie znosi z przedstawicieli tej profesji obowiązku posiadania OC doradcy podatkowego.

24.10.2014 godz. 15:07
Komentarze: 0

Dodaj komentarz