Ochrona tylko w zakresie zgodnym z rozporządzeniem

Zakres ochrony obowiązkowego OC zawodowego jest regulowany prawnie i ściśle określony w rozporządzeniach Ministra Finansów. Dlatego nie szukaj zakresu ochrony Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), ubezpieczenia obowiązkowe po prostu ich nie posiadają.

Oznacza to, że polisa chroni tylko w ramach zdefiniowanego w rozporządzeniu zakresu działalności. Jeśli wykonujesz czynności wykraczające poza ten zakres – nawet jeśli są zbliżone – mogą one nie być objęte ochroną ubezpieczeniową.

Czynności te możesz ubezpieczyć w ramach dobrowolnych ubezpieczeń, które zwykle mają szerszą ochronę niż polisa obowiązkowa. Dodatkowe ubezpieczenia chronią podczas wykonywania dodatkowych czynności, charakterystycznych dla poszczególnych profesji. OC dobrowolne pozwala też zwiększyć wysokość sumy ubezpieczenia.

Szczegółowe informacje o zakresie ochrony znajdziesz w artykule Ubezpieczasz swój zawód? Zrób to świadomie  lub u swojego doradcy.

OC zawodowe jako koszt uzyskania przychodu

Dobra wiadomość: koszt polisy OC zawodowego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, co pozwala obniżyć podstawę opodatkowania.

Podstawą do księgowania jest zawarta umowa ubezpieczenia, czyli polisa – traktowana jako dokument księgowy. Warto zadbać, aby dokument zawierał wszystkie wymagane dane formalne.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: W jaki sposób zaksięgować polisę OC?

OC zawodowe nie przedłuża się automatycznie

W przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów, OC zawodowe nie przedłuża się automatycznie.

Nawet jeśli jest to polisa obowiązkowa dla danej grupy zawodowej, nie zostanie wznowiona bez corocznego złożenia wniosku. Aktywność jest podyktowana zmieniającymi się realiami prowadzenia firmy – zmiana zakresu świadczonych usług, skali działalności, liczby zatrudnionych osób.

W praktyce oznacza to, że trzeba pilnować terminu końca ochrony. Warto wybrać firmę, która informuje klientów o zbliżającym się terminie końca ubezpieczenia. W iExpert informujemy klientów mailowo i przez SMS o zbliżającej się dacie końca ochrony. Dodatkowo konsultant odpowiedzialny za obsługę danej grupy kontaktuje się z każdym klientem indywidualnie.

Warto też wiedzieć, że w przypadku przerwy w ubezpieczeniu nie da się „cofnąć czasu”. Ochrona obowiązuje wyłącznie w czasie trwania polisy – i nie działa wstecz.

Mamy świadomość, że brak ciągłości może mieć poważne konsekwencje – zarówno prawne, jak i finansowe (ryzyko pokrycia ewentualnych roszczeń z własnego majątku i kary finansowe za brak polisy). Dlatego tak dużą wagę przykładamy do poinformowania klientów.

Konsekwencje – finansowe i zawodowe

Brak ważnej polisy OC zawodowego może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i zawodowych. W przypadku szkody i roszczenia odpowiadasz całym swoim majątkiem, a dodatkowo możesz zostać ukarany grzywną – szczególnie jeśli należysz do grupy zawodowej zobowiązanej ustawowo do posiadania takiego ubezpieczenia.

Brak polisy może być również wykryty podczas weryfikacji przez izby zawodowe, instytucje zobowiązane do weryfikacji ważności polisy (np. Izby Handlowej w przypadku zawodów związanych z rynkiem nieruchomości). Polisa jest też sprawdzana przez klientów lub kontrahentów, co może wpływać na wiarygodność biznesową.

Obowiązkowe OC wypowiesz wyjątkowo

Jeśli Twoja profesja podlega obowiązkowi posiadania OC zawodowego, nie możesz tej polisy wypowiedzieć.

Można to zrobić wyłącznie, gdy przestajesz prowadzić aktywność zawodową. W efekcie podstawą do wypowiedzenia OC obowiązkowego jest wyłącznie zawieszenie lub zamknięcie działalności gospodarczej, a także zmiana formy prowadzenia działalności. W takich przypadkach można złożyć wypowiedzenie i wstrzymać dalsze opłaty, a nawet odzyskać opłacone już składki. Wówczas do wypowiedzenia należy dołączyć wypis z CEIDG.

W przypadku rozwiązania polisy składka zostanie zwrócona proporcjonalnie – za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Masz pytania o ubezpieczenia zawodowe?

Napisz do swojego doradcy lub na biuro@iexpert.pl