Zamknij

Zamów rozmowę
Zapytaj o produkt


Imię i nazwisko

Adres email

Telefon *

Wiadomość

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Zamów rozmowę

Umowa z pośrednikiem i zarządcą nieruchomości bez polisy będzie nieważna

Ważne zmiany dla zarządców i pośredników nieruchomości szykuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Umowy z pośrednikiem lub zarządcą będą nieważne, jeśli zabraknie w niej informacji o ubezpieczeniu. Umowę będzie można zawrzeć w formie elektronicznej.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zmiany dotyczą m.in. pośredników i zarządców nieruchomości.

Ministerstwo chce przywrócić definicję pośrednictwa i zarządzania. Wyrzucono ją z ustawy dwa lata temu, kiedy deregulowano te zawody. Brak definicji przysparza w praktyce sporo problemów. Nie wiadomo bowiem, co dokładnie należy do czynności związanych z zarządzaniem oraz pośrednictwem.

Umowa w formie elektronicznej

Projekt przewiduje też możliwość zawierania umów pośrednictwa i zarządzania w formie elektronicznej. Wprowadzono też sankcje za brak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Umowa pośrednictwa lub zarządzania zawarta z klientem będzie nieważna, jeżeli zabraknie w niej informacji o umowie ubezpieczenia, tj. o jej numerze, nazwie ubezpieczyciela oraz okresie obowiązywania.

Brak OC – brak prowizji?

Obecnie zdarza się, że wykonujący ten zawód nie mają ubezpieczenia OC, choć jest obowiązkowe. Nie ma bowiem sankcji za jego brak. Ponadto projekt wprowadza obowiązek zamieszczania w operacie szacunkowym informacji o OC rzeczoznawcy majątkowego, który go sporządził. Jeżeli informacji o OC zabraknie, to tak jak w wypadku umów pośrednictwa i zarządzania operat będzie nieważny.

Ile kosztuje teraz obowiązkowe OC? Łatwo to sprawdzić korzystając z kalkulatora online.

OC pośrednika nieruchomości >>

OC zarządcy nieruchomości >>

 

Źródło: Rzeczpospolita

23.06.2016 godz. 10:37
Komentarze: 3
 1. Jan 11:44 23 czerwca 2016

  Czyli co roku będzie trzeba aneksować umowę – dobra zmiana to i dobre (?) pomysły.

 2. Witold 12:55 23 czerwca 2016

  Proszę pomyśleć, jeżeli zawrę umowę pośrednictwa w grudniu a w styczniu zawrę nową polisę ubezpieczenia, jeżeli zmienię ubezpieczyciela, a np. w ubiegłym roku podpiszę 50 innych umów, wszystkie jak pisze wyżej Jan trzeba aneksować? A klienci są rozproszeni po całej Polsce a nawet za granicą. Niby będzie można elektronicznie ale dalej uważam, że na umowie wystarczy zamieścić nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego.

 3. Paweł 14:59 23 czerwca 2016

  Kolejny przejaw biurokracji – a co z umowami zawartymi przed wejściem w życie nowelizacji. Witold ma rację – nie sposób stale aneksować umów. Wystarczyło by stwierdzenie, że pod rygorem nieważności umowy zarządca nieruchomości lub pośrednik zobowiązuje się posiadać aktualne ubezpieczenie OC.
  A co z przywracaniem licencji państwowych- inne zawody głupizny Gowina potrafiły zmienić, a w naszych zawodach dalej nic się nie dzieje. Dla bezpieczeństwa klienta ważniejszymi od OC jest wiedza i doświadczenie wykonawcy umowy potwierdzone egzaminem niezależnym od stowarzyszeń egzaminem państwowym. Jestem za ich powrotem jako gwarantem wiedzy, doświadczenia i kompetencji.

Dodaj komentarz