Zniszczenie wynajmowanego mieszkania, zalanie sąsiadów czy uszkodzenia sprzętu, to częsta obawa najemców, którzy decydują się na zamieszkanie w wynajmowanym lokum. Skutecznym sposobem na zabezpieczenie przed skutkami sytuacji losowych jest polisa OC dla wynajmującego mieszkanie.

Jaka ochrona z polisy najemcy?

Ubezpieczenie najemcy to produkt stworzony przez iExpert.pl w PZU – największej i najbardziej zaufanej firmie ubezpieczeniowej w Polsce. Polisa obejmuje zniszczenie cudzej własności oraz szkody wyrządzone na mieniu ruchomym. W praktyce ubezpieczenie zadziała w przypadku uszkodzenia podłóg, ścian, okien, mebli, sprzętu RTV czy AGD.

Zalanie, stłuczona szyba w oknie oraz uszkodzenie mebli to najczęściej zgłaszane uszkodzenie w wynajmowanych mieszkaniach. Dlatego warto pamiętać, że polisa OC najemcy obejmuje wszystkie szkody spowodowane nie tylko przez ubezpieczonego, ale także jego dzieci, zwierzęta czy zatrudnioną nianię.

W przypadku powstania szkód w wynajmowanym mieszkaniu, PZU zobowiązuje się m.in. do pokrycia kosztów związanych z próbą naprawy lub zmniejszenia wynikłej szkody, z pracą rzeczoznawców, roszczeniami poszkodowanego sąsiada czy – jeśli będzie to konieczne – również z kosztami obrony sądowej.

Poza ochroną tzw. mienia wynajmowanego, osoba, która wykupuje ubezpieczenie, posiada także ochronę OC w życiu prywatnym na terenie Polski. Przykładowo polisa zadziała, gdy na parkingu zarysujemy inny samochód lub nasz pies ugryzie sąsiada.

Szybko i w rozsądnej cenie

Koszt polisy najemcy jest bardzo atrakcyjny – zaczyna się już od 48 złotych rocznie za ochronę do sumy 100 tys. zł. Można jednak wybrać aż 7 wariantów sum ubezpieczenia, czyli maksymalnej wypłaty, jaka możliwa jest z polisy OC najemcy. Może ona sięgnąć nawet 2 mln złotych, co powinno wystarczyć nawet najbardziej wymagającym właścicielom lub przezornym najemcom.

Co ważne, ubezpieczenie najemcy można aktywować niezależnie od tego, czy ubezpieczony posiada umowę najmu, dzierżawy, leasingu czy zwykłego użyczenia. Ochrona i tak jest aktywna! Dużym plusem ubezpieczenia najemcy jest również fakt, że można je zakupić drogą internetową nie wychodząc z domu. Polisę mogą wykupić bez zbędnych formalności także obcokrajowcy – do złożenia wniosku online potrzebny jest jedynie numer dowodu, paszportu lub prawa jazdy.

Aby poznać roczny koszt polisy, wystarczy wejść w intuicyjny kalkulator i podać podstawowe dane, a system automatycznie przeliczy składkę. Nie ma potrzeby podawania wartości mieszkania, lokalizacji, posiadanych zabezpieczeń czy danych właściciela mieszkania. Wszystko w kilka minut.

Oszczędzaj z polisą najemcy!

Polisa najemcy to znakomita alternatywa dla kaucji. Opłata ta pobierana jest zazwyczaj w momencie odbierania kluczy do mieszkania albo jest doliczana do pierwszego czynszu jako zabezpieczenie na poczet ewentualnych zniszczeń w mieszkaniu. Jej wysokość równa się zwykle miesięcznej opłacie za wynajem i może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych, które przepadają w przypadku spowodowana jakiejkolwiek szkody w lokalu. Znacznie tańszą opcją jest więc zakup polisy najemcy, stanowiącej często wystarczającą gwarancję dla właściciela wynajmowanego mieszkania, który w przypadku jej posiadania może odstąpić od pobrania kaucji.

Dzięki temu, że polisa mieszkaniowa zawierana jest na wynajmującego, a nie nieruchomość czy jej właściciela, dlatego nie stanowi ograniczenia dla osób, które planują zmianę mieszkania. Wynajem wiąże się z kosztami, które mogą znacząco wzrosnąć w przypadku uszkodzenia mienia, należącego do właściciela lokalu. Warto pomyśleć o tym zawczasu i nie ryzykować własnych pieniędzy. Jeśli chcesz uniknąć finansowych konsekwencji zalania sąsiada czy zniszczenia mebli, pomyśl nad ubezpieczeniem najemcy!