Założenia przetargu

Przystąpienie do przetargu oznacza zgromadzenie dokumentacji i zaświadczeń potwierdzających spełnienie wymogów narzuconych przez organizatora. W przypadku firm z branży ochrony jednym z podstawowych wymogów jest posiadanie polisy OC na określoną sumę gwarancyjną.

Pamiętaj: Twoja polisa obowiązkowa OC agencji ochrony chroni maksymalnie do wybranej sumy gwarancyjnej. W większości przypadków wynosi ona 20 tys. euro. Dlatego często przy przystąpieniu do przetargu niezbędne okazuje się wykupienie polisy nadwyżkowej agencji ochrony, z wymaganą przez organizatora sumą.

W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC zakres zdarzeń objętych ochroną jest bardzo szeroki, określony w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów z dnia 9 grudnia 2013 r. Natomiast dla ubezpieczenia nadwyżkowego każdy z ubezpieczycieli posiada inne warunki, zakres i ryzyka zdefiniowane w OWU.

Agencje ochrony biorące udział w przetargu powinny wybrać polisę OC, która nie tylko posiada odpowiednio wysoką sumę gwarancyjną, ale także taką, która w razie wystąpienia szkody pozwoli na bezproblemową wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia.

Jak dobrać właściwą nadwyżkową polisę OC agencji ochrony, która zapewni realną ochronę i upewni organizatora przetargu, że posiadamy właściwe ubezpieczenie?

Najważniejsze informacje, na które należy zwrócić uwagę przed wykupieniem polisy, to:

  • zakres ochrony
  • katalog wyłączeń
  • franszyza (udział własny)

Odpowiedni zakres ochrony

Dla ubezpieczycieli ochrona pracowników, mienia wynajmowanego, czy korzystanie w ramach działalności z usług podwykonawców to dodatkowe, odrębnie wyceniane ryzyka. Jeżeli przedmiotem przetargu jest szeroki katalog czynności, musimy uwzględnić to, wybierając ubezpieczenie z odpowiednim zakresem.

Suma gwarancyjna to nie wszystko

Zdarza się, że choć agencja wykupi polisę na wysoką sumę np. 3 mln zł, poszczególne ryzyka posiadają własne limity. W praktyce oznacza to, że w niektórych przypadkach odpowiedzialność ubezpieczyciela nie będzie działać do pełnej sumy. W razie roszczenia, które przekroczy wskazany limit (np. 100 tys. zł), agencja będzie musiała pokryć różnicę (a więc całość szkody minus 100 tys.) z własnego majątku.

Wyłączenia, czyli sytuacje, w których polisa nie działa

Każdy dokument OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia, posiada listę sytuacji, w których ubezpieczyciel nie pokryje szkód. Zapoznanie się z nimi przed wykupieniem ubezpieczenia to konieczność. Koniecznie sprawdź, czy wyłączenia wymienione przez ubezpieczyciela w OWU nie stoją w sprzeczności z zakresem działań, jakie obejmuje przetarg.

Udział własny w ubezpieczeniu

Kolejną pułapką dla agencji ochrony mogą być tzw. franszyzy zawarte w ubezpieczeniu. Może to być zarówno udział własny (franszyza redukcyjna) – wypłacone odszkodowanie pomniejszane jest o wcześniej ustaloną wartość procentową lub kwotową, jak i franszyza integralna – czyli sytuacja, w której ubezpieczyciel przyjmuje na siebie odpowiedzialność od określonej kwoty roszczenia.

Pamiętaj: przy wyborze nadwyżkowego OC agencji ochrony warto poświęcić czas na gruntowną analizę warunków i nie skupiać się jedynie na doborze oczekiwanej przez kontrahenta sumy gwarancyjnej.

 

Poznaj ofertę »

Nie masz pewności, jakiej ochrony potrzebujesz?

Skontaktuj się z nami, pomożemy dobrać zakres!

Klaudia Jasińska
Kom: 882 102 255

291