Realna pomoc tylko z umową

Ubezpieczenie OC najemcy zapewnia przede wszystkim ochronę lokatorowi i zapobiega wypłacie odszkodowania za zniszczone mienie z własnych środków. Tego rodzaju ochrona działa, gdy w wyniku nieumyślnego działania, zniszczeniu ulegnie wyposażenie nieruchomości w tym m.in.:

  • meble,

  • armatura,

  • stolarka okienną, drzwi

  • podłoga, ściany

  • sprzęt RTV i AGD

Wówczas zamiast odkupować zniszczone elementy z własnej kieszeni, najemca ma prawo zwrócić się do ubezpieczyciela, który wypłaci właścicielowi odszkodowanie za powstałe zniszczenia.

Dzięki dodatkowej ochronie OC w życiu prywatnym polisa najemcy zadziała także poza domem, na terenie całej Polski, np. w sytuacji, gdy Twoje dziecko wybije szybę, grając w piłkę lub, gdy Twój pies ugryzie przechodnia.

Ubezpieczenie najemcy – zadbaj o swoje rzeczy

Decydując się na ubezpieczenie najemcy nie powinno ograniczać się do samego OC, wymaganego przez właściciela. Mieszkanie rzadko ma na wyposażeniu sprzęt RTV lub elektronikę. Niemal każdy najemca korzysta z tego rodzaju sprzętów we własnym zakresie. Laptop, telewizor, sprzęt sportowy czy sprzęt kuchenny są zwykle własnością lokatorów. Dlatego istotne jest zabezpieczenie tych wartościowych sprzętów – zwłaszcza na wypadek włamania.

Jeśli ubezpieczenie najemcy nie jest rozszerzone o tzw. mienie ruchome nie ma co liczyć na wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży. Dlatego kupując ubezpieczenia OC warto rozważyć dołączenie tego ryzyka do polisy. Wiąże się to zapłatą jedynie 12 zł dodatkowej składki rocznie. Zanim zdecydujesz się na wariant oszacuj wartość przedmiotów które posiadasz, by ewentualne odszkodowanie zrekompensowało utracone mienie. Wiąże się to z wyborem wyższej sumy ubezpieczenia, która stanowi granicę odszkodowania

Odszkodowanie (NIE)tylko dla właściciela

Drugim ważnym elementem, który przemawia za ubezpieczeniem mienia ruchomego najemcy jest ich zniszczenie. Warto mieć na to względzie decydując o zakresie polisy, ponieważ w pierwszym wariancie (podstawowe OC) ma ona swoje ograniczenia. W przypadku zalania, przepięcia lub pożaru odszkodowanie należne jest wyłącznie za mienie właściciela mieszkania.

Jeśli uszkodzeniu ulegną Twoje rzeczy nie otrzymasz świadczenia, chyba że zdecydujesz się na wariant II lub III, który obejmuje tzw. ruchomości domowe.

Dlatego tak ważne jest, by polisa najemcy chroniła nie tylko sąsiadów i właściciela mieszkania, ale także lokatora i jego elementy wyposażenia. Nie tylko w razie kradzieży, ale także pożaru lub zalania mieszkania.

Zwierzęta z polisą mile widziane

Właściciele mieszkań bywają niechętni najemcom z czworonogami lub gryzoniami, czemu wyraz dają już w ogłoszeniach. Wynika to zwykle z obaw o zniszczenia, które mogą poczynić w lokalu zwierzęta domowe.

Polisa działa także wówczas, gdy szkody wyrządzi zwierzę należące do najemcy. Zniszczenia wynikające z pogryzienia mebli, zniszczenia podłogi znajdują się w zakresie ochrony. Posiadanie ubezpieczenia może więc być silnym argumentem w negocjacjach z właścicielem lokalu niechętnemu zwierzakom.

Ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność za wszelkie szkody wyrządzone przez psy, koty, chomiki, świnki morskie, papugi, kanarki, żółwie, ryby akwariowe, fretki, szynszyle, myszoskoczki, myszy, szczury, króliki. Warunkiem jest to, by zwierzęta należały do najemcy i nie są trzymane w celach hodowlanych lub handlowych.

Z jednym istotnym zastrzeżeniem, zakresem ubezpieczenia nie są objęte szkody wyrządzone przez rasy uznawane za agresywne (np. amerykański pit bull terier, buldog amerykański i rottweiler) oraz psy o widocznych cechach tych ras.

Pomoc w nagłych sytuacjach

Jeśli decydujesz się na bardziej rozbudowany wariant zwróć uwagę, że zyskujesz bogaty wachlarz świadczeń assistance. Obejmuje pomoc wielu specjalistów pomocnych w razie wystąpienie usterki np. hydraulika, ślusarza czy elektryka.

Assistance najemcy jest praktycznym pakietem usług fachowców, których pomoc może okazać się nieodzowna w przypadku zgubienia kluczy, pęknięcia rury czy awarii sprzętu AGD i RTV.

Bezpłatny przyjazd i naprawa usterki (koszt części zamiennych pokrywa najemca) jest organizowana bezpośrednio przez PZU. To oszczędność nie tylko finansowa, ale przede wszystkim czasu potrzebnego na znalezienie wykwalifikowanego specjalisty, o co dziś nie jest łatwo.

Jeśli awaria jest poważna i pobyt w wynajmowanym mieszkaniu jest niemożliwy, najemcy przysługuje mieszkanie zastępcze lub hotel. Jeśli do tego dodamy konsultacje u psychologa, która przysługuje najemcy w przypadku włamania i dewastacji czy konsultacja lekarska w razie nagłego zachorowania to dostajemy pełny obraz jak wszechstronny jest pakiet assistance.

Jak działa ochrona z OC najemcy?

Polisę można wykupić najmując cały dom, mieszkanie lub tylko jeden pokój. W wariancie podstawowym można wykupić polisę, która działa niezależnie od miejsca zamieszkania. Wariant II i III wymaga aneksowania polisy, jeśli najemca przeprowadzi się do innego mieszkania.

Podstawą i warunkiem działania ubezpieczenia jest posiadanie umowy na najmowaną nieruchomość. To dokument, który jest niezbędny podczas wnioskowania o wypłatę odszkodowania. Ponadto trzeba mieć świadomość, że nie będzie wypłaty z polisy najemcy, jeśli szkody – np. zniszczone meble, wytarta podłoga, brudne ściany – mają związek z eksploatacją wynajmowanego mieszkania.

Ubezpieczenie najemcy to symboliczna suma, zwłaszcza uwzględniając koszt comiesięcznych opłat związanych z najmem. Wydatek związany z zakupem ubezpieczenia zaczyna się od 48 zł rocznie. Dużą zaletą OC najemcy w PZU jest fakt, że nie trzeba znać szczegółowych danych technicznych budynku czy mieszkania – OC najemcy jest niezależne od ubezpieczenia nieruchomości. Polisę najemcy można je kupić w każdej chwili, wygodnie przez internet.

Ubezpieczenie chroni najemcę przed skutkami różnych nieprzewidzianych sytuacji takimi jak: zalanie mieszkania, pożar lub kradzież w najmowanym mieszkaniu. Redukuje ryzyko utraty kaucji czy wypłaty odszkodowania za zniszczone mienie właściciela. Jednakże, polisa może również przynieść wiele korzyści wynajmującemu mieszkanie. Ubezpieczenie zapewnia spokój i bezpieczeństwo wszystkim stronom wynajmowanej nieruchomości.