Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że w porównaniu z poprzednim rokiem, wciąż odnotowuje się dwucyfrowy wzrost liczby posiadaczy prywatnych pakietów medycznych.
Co ciekawe zeszłoroczna inflacja i odczuwalny wzrost kosztów życia, nie spowodował spadku popularności pakietów medycznych, czytamy w komunikacie PIU. Wzrost o 15% liczby osób posiadających pakiety oznacza, że wiele osób dostrzegło, iż posiadanie pakietu medycznego przynosi oszczędności.
Pakietami medyczne korzystniejsze finansowo
Korzystanie z prywatnych wizyt lekarskich i wykonywanie nawet kilku badań diagnostycznych rocznie jest nieopłacalne. Zwłaszcza, gdy konieczne są regularne konsultacje lub poszerzona diagnostyka.
Poza aspektem finansowym jest także ten praktyczny. Ludzie widzą, że korzystanie z takiej formy leczenia zdecydowanie skraca czas oczekiwania na wizytę i diagnostykę oraz że świadczenia są na wyższym poziomie.
Jak się okazuję klientów nie odstrasza zapowiadany od dawna i nieunikniony wzrost cen polis. Jest to efekt inflacji i zwiększających się cen usług medycznych. Na podniesienie składek miały wpływ przede wszystkim rosnące koszty wizyt lekarskich. Większa liczba posiadaczy pakietów wskazuje, że klienci wykazują się zrozumieniem dla podwyżek.
Łatwiejszy dostęp profilaktyki
Dużą dogodnością, którą cenią sobie osoby posiadające prywatne ubezpieczenia zdrowotne jest możliwość szybkiego skorzystania ze specjalistycznej diagnostyki.
Podczas wizyty w publicznej placówce, skierowania na badania nie dostaje się od ręki. Wynika to ze sposobu finansowania placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej, wymuszający poniekąd na lekarzach POZ oszczędzanie na badaniach zlecanych pacjentom.
Lekarz w poradni NFZ jest zobowiązany określić celowość badań, które zleca. W efekcie często wstrzymuje się z kierowaniem lub rozkłada diagnostykę na kilka etapów. Wydłuża to czas postawienia diagnozy i w rezultacie dobranie odpowiedniej terapii.
Tych ograniczeń nie ma, gdy korzystamy z pakietów medycznych. Lekarze – nawet pierwszego kontaktu już na pierwszej wizycie mogą zlecić wszechstronne badania. Wszystko, by możliwie szybko postawić diagnozę i na kolejnej wizycie wdrożyć odpowiednie leczenie.
Specjalista na wyciągnięcie ręki
Pacjenci korzystający z prywatnej opieki medycznej przywiązują dużą wagę do większej dostępności świadczeń. Regularne wizyty u specjalisty nie są skomplikowane.
Nie wymagają wzięcia dnia wolnego na wizytę u specjalisty, na którą nierzadko czeka się miesiącami.
Cześć prywatnych operatorów daje nawet gwarancje terminów. I tak ubezpieczenie w TU Zdrowie gwarantuje umówienie wizyty w ciągu 2-5 dni do specjalisty, a do lekarza internisty, pediatry czy lekarza rodzinnego (tzw. POZ) w ciągu 2 dni. Z kolei w pakietach Interrisk, które oferują dostęp do placówek Lux Med maksymalny czas oczekiwania na wizytę wynosi 7 dni.
Hybrydowe zarządzanie swoim zdrowiem
Wielu posiadaczy prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego traktuje pakiet jako uzupełnienie publicznej opieki medycznej. Dodatkowe badania, szybsze i dogodniejsze terminy konsultacji przyśpieszają diagnozę.
Jest to możliwe wówczas, gdy w prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym uznawane są skierowania wystawiane przez lekarzy na NFZ – jak to ma miejsce w pakietach TU Zdrowie. Dlatego warto zwrócić na to uwagę wybierając pakiet medyczny.
Podobnie ma się rzecz z regularnymi badaniami profilaktycznymi. Badanie krwi, cytologia, USG czy badanie hormonów szybko i bez komplikacji wykonasz diagnostykę, na które skierowanie otrzymasz nawet po telefonicznym zgłoszeniu.
7 na 10 Polaków obawia się braku opieki medycznej
Mimo że liczba osób posiadających prywatne ubezpieczenie rośnie, to nadal ponad połowa pracowników nie posiada tego rodzaju benefitu. W większych miastach lub w korporacjach i dużych firmach jest to standard, jednak nie każdy pracodawca dostrzega jeszcze zalety pakietów medycznych dla pracowników.
Strach przed chorobą i utratą zdrowia plasuje się najwyżej wśród obaw, które zestawia „Mapa ryzyka Polaków” przygotowana przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Według trzeciej już edycji raportu aż 7 na 10 ankietowanych boi się dziś braku dostępności opieki medycznej, a 79 proc. respondentów obawia się nowotworów.
Dlatego firmy, które je oferują opiekę medyczną jawią się jako rzetelne, solidne i dbające o pracownika.
Pakiety medyczne standardem czy benefitem?
W społeczeństwie z długiem zdrowotnym, o coraz starszej strukturze wiekowej, troska o zdrowie nabiera szczególnego znaczenia. Według danych GUS w Polsce rośnie śmiertelność z powodu chorób cywilizacyjnych – sercowo-naczyniowych, nowotworów złośliwych i cukrzycy. Te zachorowania stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w kraju (65 proc.)
Zapewnienie dostępu do lekarzy niemal każdej specjalizacji jest kluczowe z punktu widzenia szukających pakietu – także pracodawcy. To szczególnie ważne, by prywatne ubezpieczenie zdrowotne odpowiadało na bolączki populacji i zapewniało dostęp do kardiologa, onkologa, endokrynologa czy alergologa.
Nie bez powodu przedsiębiorcy decydują się na pakiety medyczne, dążą do zapewnienia pracownikom dostępu do możliwie szerokiej diagnostyki i profilaktyki. W pakietach dla firm w TU Zdrowie pracownicy zyskują dostęp do lekarzy ponad 40 specjalizacji a nawet rehabilitacji i wizyt stomatologicznych.
Kosztowne nieobecności i mniejsza wydajność
Różne wyniki wskazują, że pakiety medyczne i ubezpieczenia zdrowotne oferuje osiem na dziesięć firm w Polsce. Sami pracownicy doceniają tę formę pozapłacowej motywacji. Chociaż 7 na 10 Polaków uważa, że pakiet medyczny jest ważnym czynnikiem pozapłacowym oferowanym przez pracodawców, to posiada go 43 proc. pracowników.
Utrzymanie pracowników w dobrym zdrowiu to istotna kwestia, która determinuje efektywność pracy. Szybszy dostęp do lekarza i diagnostyki – właściwa profilaktyka połączona ze sprawnie podjętym leczeniem zapewniają szybszy powrót do zdrowia. To istotny aspekt z punktu widzenia pracodawcy, ponieważ długa nieobecność pracownika oznacza wymierną stratę.
Potwierdzają to dane Polskiej Izby Ubezpieczeń i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Według opracowania PIU strata ekonomiczna związana z tzw. nieobecnością w pracy i tzw. prezenteizmem (mniejszą efektywnością pracowników podczas choroby) można oszacować na ponad 170 mld zł.
Posiadanie pakietu przez firmę jest też bardziej korzystne finansowo, ponieważ ubezpieczyciele negocjują ceny z dostawcami usług medycznych. W efekcie mogą więc zaoferować korzystniejsze warunki pracodawcom, którzy decydują się oferować tego typu benefit swoim pracownikom.
Jeśli potrzebują Państwo wsparcia w wyborze polisy zdrowotnej, zachęcam do kontaktu:
Klaudia Kampioni
Kom: 502 913 553
zdrowie@iexpert.pl
źródła:
Raport Polskiej Izby Ubezpieczeń z 2023 r.
GUS, Raport 2020. Polska na drodze zrównoważonego rozwoju