Dane Polskiej Izby Ubezpieczeń wskazują, że po trzecim kwartale 2016 roku prywatny pakiet medyczny miało około 1,76 mln Polaków. Liczba ta wzrosła rok do roku o blisko 30 proc. Niemal identyczne wnioski płyną z badań fundacji Watch Health Care, która wskazuje, że pakiet medyczny posiada 1,8 mln osób.

NFZ nie spełnia oczekiwań

Rosnąca popularność prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych to skutek przede wszystkim coraz bardziej niewydolnego państwowego systemu opieki medycznej. Cały dzień w kolejce do lekarza rodzinnego, wielomiesięczne oczekiwanie na wizytę u specjalisty, odległe terminy szpitalnych operacji – to codzienność znana większości pacjentów. Tymczasem zakupienie prywatnej polisy medycznej jest w stanie znacząco poprawić dostępność wizyty u specjalisty czy badań.

Pakiet medyczny na własną rękę

Wiele firm zapewnia pracownikom prywatny pakiet medyczny – raport Watch Health Care mówi, że blisko 50% podmiotów na rynku pracy oferuje taką możliwość swoim pracownikom.

Jednak osoby, które nie cieszą się takimi przywilejami, mogą rozważyć zakup pakietu na własną rękę. Na takie rozwiązanie decyduje się jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, coraz więcej Polaków – liczba posiadaczy indywidualnych pakietów zwiększyła się w ciągu roku o przeszło 40 proc.. Mowa o osobach, które korzystają z pakietów bez pośrednictwa macierzystego zakładu pracy.

Wybierając pakiet – czy to abonament dużej sieci czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne – warto wziąć pod uwagę spis punktów, w których ma możliwość skorzystania z porady specjalisty lub wykonania badań laboratoryjnych, listy lekarzy specjalistów oraz badań diagnostycznych, z których można korzystać bezpłatnie.

Poza oczywistymi zaletami, czyli brakiem kolejek i skierowań do specjalistów, prywatny pakiet medyczny pozwala umówić się do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty na konkretną godzinę, dzięki czemu beneficjent nie traci całego dnia na siedzenie w poczekalni. Czas oczekiwania na specjalistę to najczęściej zaledwie kilka dni – niektóre firmy dają gwarancję czasu realizacji w ciągu np. 3 dni lub zwrot całego kosztu za prywatną wizytę, jeśli wizyta ostanie wyznaczona po terminie 3 dni.

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Zwiększone zainteresowanie Polaków prywatnymi ubezpieczeniami przyczyniło się nie tylko do wzbogacenia oferty i rozwoju produktów w tym segmencie ubezpieczeń, ale również spowodowało spadek cen za polisy i abonamenty. Dziś pakiety medyczne dla osób indywidualnych lub dla małych firm dostępne są w cenach porównywalnych do ofert korporacyjnych.

Przy wyborze ubezpieczenia warto kierować się jednak nie tylko jego ceną, ale przede wszystkim zakresem świadczeń. Zazwyczaj im szerszy zakres ochrony pacjenta, tym polisa jest droższa. Miesięczny koszt polisy gwarantujący dostęp do lekarzy kilkunastu specjalizacji z podstawowymi badaniami laboratoryjnymi i obrazowymi, zaczyna się od kilkudziesięciu złotych. Bardziej rozbudowany pakiet z możliwością wykonania bardzo specjalistycznych badań – tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego oraz wizytami domowymi, to koszt tylko 30 zł wyższy. Sprawdź pakiet pełny >>

Za najbogatsze wersje, obejmujące m.in. leczenie szpitalne czy pokrycie kosztów rehabilitacji, przyjdzie nam zapłacić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Sprawdź pakiet VIP >>

Pakiety firmowe dla małych przedsiębiorstw

Jedną z bardziej opłacalnych pakietów medycznych są polisy dla firm (tak ubezpiecza się 86% wszystkich posiadaczy polis). To jeden ze sposobów, by zmniejszyć koszty polisy zdrowotnej. Jak pokazują badania, blisko 50% podmiotów na rynku pracy oferuje taką możliwość swoim pracownikom. Firmy decydują się na takie rozwiązania chętnie, zwłaszcza że jest możliwość podzielenia kosztu pakietu miedzy pracownika a firmę.

Także mikrofirmy, czyli jednoosobowe działalności gospodarcze mają coraz większe możliwości znalezienia atrakcyjnego pakietu dla siebie i swoich pracowników a nawet… rodziny. Na rynku są już rozwiązania, które umożliwiają objęcie ubezpieczeniem firmowym tylko 3 osób, dzięki temu, że w ramach polisy firmowej można ubezpieczyć np. małżonka lub pełnoletnie dziecko. Takie rozwiązanie znacznie redukuje koszt pakietu medycznego.

Małe i średnie przedsiębiorstwa widzą w dodatkowych pakietach medycznych, nie tylko bodziec przyciągający do firmy specjalistów, ale też wymierne korzyści finansowe! Lepszy dostęp do opieki medycznej powoduje mniejszą absencję, co przekłada się pozytywnie na tempo pracy oraz budżet przedsiębiorstwa, a zwłaszcza mikrofirmy, której przychód w dużej mierze generuje właściciel.

Potrzebujesz wsparcia w wyborze pakietu medycznego? Napisz do nas: zdrowie@iexpert.pl