Żużel to jedna z najniebezpieczniejszych dyscyplin sportowych o szczególnie wysokim ryzyku kontuzji. Każdy fan speedwaya wie, jak wiele ryzykują zawodnicy w każdym biegu, jak łatwo o ciężki uraz a nawet śmierć, co w ostatnim czasie się zdarzyło się kilkukrotnie.

Kontuzja żużlowca zawsze jest trudną sytuacją dla wszystkich stron. Dla zawodnika bo zostaje właściwie sam w trudnej sytuacji i musi sobie radzić z leczeniem i rekonwalescencją. Dla klubu bo traci zawodnika, na którego liczył przez cały sezon. Ostatecznie najwięcej zależy właśnie od zawodnika. To jego dyspozycja w głównej mierze decyduje o osiągnięciu sukcesu. Sukcesu, który ma wiele wymiarów. Bo to nie tylko zwycięstwa i medale ale co się z tym wiąże wysoka frekwencja kibiców na stadionach i uznanie sponsorów, tak istotne w działalności klubów.

Z tych względów władze Speedway Ekstraligi wprowadziły w tym roku obowiązkowe ubezpieczenia dla zawodników, które jednocześnie chroniłoby kluby w razie kontuzji żużlowca. Niestety decyzja zapadła po podpisaniu kontraktów zawodniczych, bez wcześniejszych konsultacji, co doprowadziło do napięć między ligą, klubami, a zawodnikami.
Większość żużlowców ma świadomość, że ubezpieczenia są im potrzebne. Ich sprzeciw budzi rozwiązanie, w którym cały koszt ubezpieczenia spada na nich, a w przypadku szkody dużą część odszkodowania otrzymuje klub.

Próbując rozwiązać konflikt zespół iExpert.pl we współpracy ze Stowarzyszeniem Żużlowców Metanol przygotował nową, konkurencyjną ofertę ubezpieczenia NNW Speedway Riders. Dzięki eksperckiemu wsparciu Stowarzyszenia udało nam się opracować produkt uwzględniający specyficzne wymogi tej dyscypliny sportu.
Zdecydowanie poszerzyliśmy zakres ochrony tak, aby zawodnik był objęty ochroną nie tylko w trakcie zawodów ale również podczas treningu, czy po prostu w codziennym życiu prywatnym. Znacząco bo o 15% udało nam zmniejszyć wysokość składki wobec pierwotnej oferty, którą otrzymali zawodnicy. Ograniczyliśmy także ilość uciążliwych formalności rezygnując z wymogu wypełniania ankiety medycznej.
Co istotne ubezpieczenie sygnowane jest przez Lloyd’s – najstarszą instytucję ubezpieczeniową świata, co daje gwarancje najwyższej jakości.

Nie przesądzając o tym jaki będzie finał całej sprawy spotkanie niewątpliwie było bardzo potrzebne. Dla wielu żużlowców było to pierwsze tak bliskie zetknięcie z tematyką ubezpieczeń. Z pewnością otrzymali solidną dawkę wiedzy, która bardzo przyda się im w przyszłości. Wiele wątpliwości udało nam się wyjaśnić, choć pozostało jeszcze wiele znaków zapytania. Ważne, że wreszcie zaczęła się poważana, merytoryczna dyskusja, która może przynieść wyłącznie korzyści całemu środowisku żużlowemu. Cieszymy się że mogliśmy mieć w tym swój udział i mamy nadzieję pozostać partnerem tej debaty.

W szczególny sposób chcieliśmy podziękować Prezesowi Stowarzyszenia Żużlowców Metanol Panu Krzysztofowi Cegielskiemu, bez którego osobistego zaangażowania spotkanie to nie mogłoby się odbyć.

Wszystkich zawodników, działaczy i sympatyków żużla, którzy chcieliby na bieżąco śledzić postępy sprawy i rozwój ubezpieczeń dla polskiego żużla, jak również innych dyscyplin sportowych zapraszamy do śledzenia serwisu dedykowanego ubezpieczeniom sportowym www.sport.iexpert.pl