Ubezpieczenie OC architekta jest ustawowym, corocznym obowiązkiem każdego architekta. Jego niedopełnienie skutkować może sankcjami przewidzianymi przez prawo. Co więcej, w razie szkody architekt nie może liczyć na pokrycie strat przez ubezpieczyciela.

UWAGA: Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można już zawierać ubezpieczenia z okresem wstecznym. Zatem każdy architekt, który do 14 kwietnia nie wznowi polisy pozostanie bez ochrony ubezpieczeniowej.
Decydując o wysokości sumy gwarancyjnej warto pamiętać, że każdy architekt, który ubezpieczy się na sumę wyższą niż w roku ubiegłym, zapłaci o 10 proc. niższą składkę.

Nowość – asysta prawna

Wobec rosnącej ilości zgłaszanych roszczeń, na skutek błędów popełnianych przez architektów, strony Umowy Generalnej zdecydowały o wprowadzenia dodatkowej pomocy architektom poprzez wsparcie prawne (Asysta Prawna) w ramach ubezpieczenia OC.

Dzięki temu rozwiązaniu architekci mogą na co dzień korzystać z profesjonalnych porad prawnych, obejmujących wskazówki i instrukcje dotyczące postępowania w przypadku odpowiedzialności cywilnej zawodowej wobec klienta, zminimalizowania szkód, bądź zapobieżenia dalszym. Otrzymają także pomoc w redagowaniu pism – korespondencji z klientem dotyczącej błędów i uchybień oraz sporządzanie pisemnych opinii prawnych przez adwokatów lub radców prawnych.

Po raz pierwszy do Umowy trafiają też zapisy dotyczące uproszczonej procedury uzyskiwania przez architektów gwarancji ubezpieczeniowych w PZU. W dobie obecnych trudności na rynku jest to bardzo ważne ułatwienie dla wszystkich prowadzących biura.