Szkoda 1

Sprzedając mieszkanie z wyposażeniem należy dołożyć szczególnej staranności w sporządzaniu protokołu. Przekonał się o tym pośrednik, który sporządził protokół ale bez wskazania stanu czy marki wyposażenia, a także bez dokumentacji fotograficznej. Po dokonanej transakcji okazało się, że zbywający zmienił meble prezentowane klientowi na stare i bezwartościowe. W takim wypadku Pośrednik został obarczony winą i pozwany o rażące niedbalstwo – nieprawidłowe zrobienie listy wyposażenia.

Szkoda 2

Agencja reklamując nieruchomość do sprzedaży posłużyła się zdjęciami budynku nie sprawdzając czy faktycznie jest to ten konkretny budynek. Okazało się, że budynek z reklamy został sprzedany, a nowy właściciel wystąpił z roszczeniem o bezprawne umieszczanie zdjęć jego własności.

Szkoda 3

Agencja nieruchomości pośredniczyła w wynajmie lokalu użytkowego z przeznaczeniem na restaurację. Po dokonanej transakcji okazało się, że lokal nie jest przystosowany do tego typu działalności, a ewentualne dostosowanie wymaga kosztownych zmian. Nowy właściciel wniósł pozew o rażące niedbalstwo podczas wykonywania obowiązków pośrednika – niesprawdzenie dokumentów i narażenie go tym samym na straty finansowe.

Szkoda 4

Podczas prezentacji mieszkania zostało uszkodzone wyposażenie lokalu. Właściciel mieszkania wystąpił z roszczeniem o odszkodowanie za uszkodzenie mienia.

W każdej z prezentowanych sytuacji uratowała lub mogłaby uratować pośrednika odpowiednia polisa ubezpieczeniowa. W pierwszych trzech przykładach wystarczy polisa obowiązkowego ubezpieczenia OC, w ostatnim przypadku szkoda została pokryta z polisy OC nadwyżkowego, gdyż dotyczyła mienia. Warto się ubezpieczyć bo jesteśmy tylko ludźmi, podatnymi zarówno na błędy własne jak i błędy czy niespodzianki ze strony osób trzecich.

Doradcy iExpert.pl chętnie pomogą dobrać odpowiedni zakres ubezpieczenia.

Zapraszamy do kontaktu:

Lidia Ciepińska
E-mail lidia.ciepinska@iexpert.pl
Tel. 22 100 26 20
22 646 42 42