Zamknij

Zamów rozmowę
Zapytaj o produkt


Imię i nazwisko

Adres email

Telefon *

Wiadomość

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Zamów rozmowę

Roszczenia wobec pośredników nieruchomości. Przykłady szkód.

Rzetelność, profesjonalizm czy dokładność w pracy to ważne cechy, którymi powinien kierować się każdy pośrednik nieruchomości. Jednakże wiemy, że życie różnie się układa. Czasem nawet zachowując najwyższą staranność można popełnić błąd. Wtedy warto mieć ubezpieczenie zawodowe OC, które pozwoli nam pokryć szkody popełnione w pracy. Poniżej prezentujemy kilka przypadków z życia pośrednika wziętych ku przestrodze.

 

Roszczenia pośrednika nieruchomości

Szkoda 1

Sprzedając mieszkanie z wyposażeniem należy dołożyć szczególnej staranności w sporządzaniu protokołu. Przekonał się o tym pośrednik, który sporządził protokół ale bez wskazania stanu czy marki wyposażenia, a także bez dokumentacji fotograficznej. Po dokonanej transakcji okazało się, że zbywający zmienił meble prezentowane klientowi na stare i bezwartościowe. W takim wypadku Pośrednik został obarczony winą i pozwany o rażące niedbalstwo – nieprawidłowe zrobienie listy wyposażenia.

Szkoda 2

Agencja reklamując nieruchomość do sprzedaży posłużyła się zdjęciami budynku nie sprawdzając czy faktycznie jest to ten konkretny budynek. Okazało się, że budynek z reklamy został sprzedany, a nowy właściciel wystąpił z roszczeniem o bezprawne umieszczanie zdjęć jego własności.

Szkoda 3

Agencja nieruchomości pośredniczyła w wynajmie lokalu użytkowego z przeznaczeniem na restaurację. Po dokonanej transakcji okazało się, że lokal nie jest przystosowany do tego typu działalności, a ewentualne dostosowanie wymaga kosztownych zmian. Nowy właściciel wniósł pozew o rażące niedbalstwo podczas wykonywania obowiązków pośrednika – niesprawdzenie dokumentów i narażenie go tym samym na straty finansowe.

Szkoda 4

Podczas prezentacji mieszkania zostało uszkodzone wyposażenie lokalu. Właściciel mieszkania wystąpił z roszczeniem o odszkodowanie za uszkodzenie mienia.

W każdej z prezentowanych sytuacji uratowała lub mogłaby uratować pośrednika odpowiednia polisa ubezpieczeniowa. W pierwszych trzech przykładach wystarczy polisa obowiązkowego ubezpieczenia OC, w ostatnim przypadku szkoda została pokryta z polisy OC nadwyżkowego, gdyż dotyczyła mienia. Warto się ubezpieczyć bo jesteśmy tylko ludźmi, podatnymi zarówno na błędy własne jak i błędy czy niespodzianki ze strony osób trzecich.

Doradcy iExpert.pl chętnie pomogą dobrać odpowiedni zakres ubezpieczenia.

Zapraszamy do kontaktu:

Lidia Ciepińska
E-mail lidia.ciepinska@iexpert.pl
Tel. 22 100 26 20
22 646 42 42

 

26.11.2015 godz. 12:18
Komentarze: 3
 1. Tomek 14:52 27 listopada 2015

  Mam pytanie o taka sytuację: strony podpisały umowę przedwstepną w formie cywilnoprawnej z zaliczką , do transakcji nie doszło , a sprzedajacy nie chce zwrócić zaliczki, choć powinien. Czy niedoszły kupujacy może rościć zadośćuczynienia z polisy OC pośrednika ?

 2. Lidia Ciepińska 11:50 30 listopada 2015

  Szanowny Panie Tomku, prezentuje Pan bardzo mało informacji, dlatego trudno nam jednoznacznie odpowiedzieć. Odszkodowanie to mówiąc najprościej forma rekompensaty mające na celu naprawienie szkody. Warunkiem wypłaty odszkodowania z OC pośrednika jest wystąpienie szkody, czyli błędu popełnionego przez pośrednika nieruchomości.

  Jeśli pośrednik nieruchomości z należytą starannością wykonał powierzone mu czynności, a stroną umowy był nieuczciwy sprzedający to ubezpieczenie OC zawodowej z pewnością nie zadziała.

 3. Natalia 22:15 30 kwietnia 2019

  Witam
  Biuro nieruchosci przy sprzedazy dzialki nie poinformowalo mnie o istnieniu tzw renty lub oplaty planistycznej.
  Teraz przyszla oplata w wys. 13.000 zl i makler nie poczuwa sie do winy..
  W czyjej gesti bylo przekazanie tej informacji??
  Pozdrawiam
  Natalia

Dodaj komentarz