Kontrole i kary Inspekcji Handlowej

Inspekcja Handlowa do tej pory skontrolowała 158 przedsiębiorców: 100 pośredników nieruchomości, 35 rzeczoznawców majątkowych i 29 zarządców nieruchomości. Wszystkie działalności objęte są wymogiem posiadania polisy odpowiedzialności cywilnej. W przypadku 8 przedsiębiorców brakowało wymaganego przepisami ubezpieczenia, a 23 przedsiębiorców wbrew obowiązkowi nie dołączało do umów zawieranych z konsumentami kopii ubezpieczenia.

W wyniku kontroli nałożono kary w łącznej wysokości 49 509,92 zł.

Jak informuje UOKiK takie kontrole będą kontynuowane.

Obowiązkowe OC przedsiębiorcy

Wskazany w przepisach obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia ma chronić interesy konsumenta, dlatego przedsiębiorcy na rynku nieruchomości są ustawowo zobligowani do posiadania polisy.

W iExpert.pl ubezpieczenie można zawrzeć szybko i wygodnie online. Polisę dostarczamy na wskazany adres e-mail. Oferta obejmuje wszystkie ubezpieczenia zawodowe.

Jakie kary za brak OC

Znowelizowana ustawa o gospodarce nieruchomościami z 9 kwietnia 2017 roku nie tylko zobowiązuje pośredników, zarządców nieruchomości i rzeczoznawców majątkowych do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, ale również wprowadza sankcje za niedołączenie do umów czy operatów dokumentów potwierdzającego posiadanie polisy.

Za brak ważnej polisy OC Inspekcja Handlowa może nałożyć karę w wysokości od dwu- do pięciokrotności średnich miesięcznych wynagrodzeń ustalonych dla polskiej gospodarki przez Główny Urząd Statystyczny.

Obecnie kara może, więc wynieść od niemal 11 tys. zł do nawet 27 tys. zł.

W iExpert można szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu zawrzeć polisę online. Ubezpieczenia zawodowe sprzedajemy od 13 lat, gwarantujemy najniższe składki na rynku i fachowe doradztwo przy wyborze zakresu ochrony. Do każdej polisy dołączamy certyfikat potwierdzający zawarcie ubezpieczenia.

Klienci, którzy prowadzą zarówno działalność rzeczoznawcy majątkowego jak i pośrednika lub zarządcy nieruchomości, otrzymają 10% zniżki na każdą kolejną polisę wykupioną w iExpert.pl.