18 grudnia 2024
Warto wiedzieć
Zoptymalizuj swoją polisę. Doradca podatkowy ma tańszą alternatywę
Ochrona zawodowego OC doradców podatkowych wygasa z końcem roku. Zgodnie z ustawą, większość przedstawicieli tej profesji jest zobowiązana do zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC przed upływem 31 grudnia. PZU we współpracy z iExpert przygotował dedykowany program ubezpieczeń, który wyróżnia się konkurencyjną ceną z zachowaniem wysokiego zakresu ochrony.
Czytaj więcej »Anita Trochimiuk
19 listopada 2024
Warto wiedzieć
Ubezpieczasz swój zawód? Zrób to świadomie
Jednym z najważniejszych aspektów ubezpieczeń obowiązkowych jest zrozumienie wyłączeń, które zawiera polisa zawodowa i dostosowanie zakresu ochrony do faktycznie wykonywanych czynności. Gdzie szukać wyłączeń, dlaczego należy zacząć od ustawy i czy dodatkowe klauzule mogą mieć jakieś ograniczenia? Sprawdź na co zwracać uwagę, aby otrzymać wypłatę odszkodowania w przypadku popełnienia błędu.
Czytaj więcej »Anita Trochimiuk
24 października 2024
Warto wiedzieć
Ochrona kursantów i instruktorów na jednej polisie
Zawód instruktora wymaga dużej odpowiedzialności. Stawianie pierwszych kroków w nowej dyscyplinie sportowej pod okiem doświadczonego instruktora redukuje ryzyko wypadku, ale go nie eliminuje. Dlatego obok szerokiej wiedzy, doświadczenia i doskonalenia umiejętności, warto zadbać o jeszcze jeden aspekt. Ubezpieczenie OC i to podstawowy filar minimalizujące ryzyko zawodowe - w pracy instruktora i trenera.
Czytaj więcej »Anita Trochimiuk
29 lipca 2024
Warto wiedzieć
Na jaką sumę zabezpieczyć najbliższych, czyli jak wybrać polisę na życie?
Mówi się, że zakup ubezpieczenia na życie świadczy o dojrzałości. Ostatecznie jednym z głównych celów takiej polisy jest zabezpieczenie finansowe najbliższych na wypadek śmierci.
Nikt nie lubi terminologii ubezpieczeniowej, ale suma ubezpieczenia to jedno z kluczowych pytań, od którego warto zacząć wybór polisy. To w końcu fundamentalna sprawa - jakiej wysokości odszkodowanie otrzyma rodzina, gdyby Ciebie zabrakło.
Czytaj więcej »Anita Trochimiuk
16 kwietnia 2024
Warto wiedzieć
Na jaką ochronę OC mogą liczyć firmy z branży OZE?
Przybywa firm trudniących się sprzedażą, montażem, serwisem instalacji OZE oraz demontażem zużytych paneli. To efekt rozwijającego się rynku alternatywnych źródeł energii. Jednak nadal nie każdy przedsiębiorca z branży OZE wie, że od ryzyka uszkodzenia mienia klienta - w tym kosztownej instalacji - można się ubezpieczyć. Jaką ochronę gwarantuje OC firm instalacyjnych i przed jakimi roszczeniami klientów może ochronić przedsiębiorcę?
Czytaj więcej »Anita Trochimiuk
11 marca 2024
Warto wiedzieć
Szybsze odszkodowania za błędy medyczne i zmiana odpowiedzialności lekarza
W ostatnich dwóch latach prokuratura wszczęła ponad 5600 spraw o błędy medyczne. Dotychczas sprawy w sądach trwały latami. Nowe przepisy uprościły i przyspieszyły procedury dochodzenia roszczeń przez pacjentów i ich rodziny. Ale to nie jedyne zmiany. System pozasądowy, który działa od 6 miesięcy nie przewiduje orzekania o winie szpitala czy lekarzy. Dzięki temu zmniejsza obawy personelu medycznego co do ujawnianiem błędów i zaniedbań. Szacuje się, że w dłuższej perspektywie wpłynie na mniejszą liczbę błędów medycznych - w efekcie większe bezpieczeństwo pacjentów, ale także lekarza i szpitali.
Czytaj więcej »Anita Trochimiuk
8 lutego 2024
Ubezpieczenie utraty dochodu
Jakie ubezpieczenie na poważne zachorowania? Porównaj trzy oferty
Według zeszłorocznego raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń - polisę na życie posiadało 23,8 mln osób. Świadomi konsumenci szukają już nie tylko standardowej polisy, która zabezpieczy najbliższych w razie śmierci. Rośnie popyt na ochronę odpowiadającą na bolączki współczesności - choroby cywilizacyjne, poważne zachorowania czy długotrwałą niemożność pracy po wypadku.
Rozprawiamy się z mitem, że ubezpieczenia tego typu trzeba zawierać długoterminowo, a ich koszt jest bardzo wysoki. Na rynku są rozwiązania przystępne cenowo, które można zawierać nawet na rok.
Czytaj więcej »Anita Trochimiuk
1 lutego 2024
Warto wiedzieć
15 nowych zawodów medycznych - ustawa regulacyjna
Ustawa o niektórych zawodach medycznych, o którą upominały się organizacje związkowe od kilkunastu lat wchodzi w życie. Porządkuje liczne zagadnienia związane z profesjami medycznymi, wprowadza definicję zawodu medycznego i wymienia, kto takim mianem może się określać.
Wśród zawodów medycznych, które objęto regulacjami są m.in.: asystentka stomatologiczna, opiekun medyczny, protetyk słuchu czy technik masażysta. Łącznie na liście jest piętnaście zawodów. Część przepisów już obowiązuje, pozostałe wejdą w życie w marcu tego roku.
Czytaj więcej »Anita Trochimiuk
23 stycznia 2024
Ubezpieczenia zdrowotne - porady
Pakiety medyczne ułatwiają zarządzanie własnym zdrowiem
Już niemal 4,7 mln Polaków ma prywatne ubezpieczenie zdrowotne - wynika z danych PIU. To wzrost o prawie 15 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim.
Mimo podwyżek rośnie na pakiety chętniej decydują się osoby prywatne, które dopatrują się oszczędności w posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego. Z pakietów medycznych nie rezygnują także firmy, które nie tylko walczą o pracownika, ale także starają się redukować absencje w pracy i prezenteizmem, czyli mniejszą wydajność pracowników podczas zachorowań.
Czytaj więcej »Anita Trochimiuk
15 listopada 2023
Warto wiedzieć
Diagności laboratoryjni z OC zawodowym
i większą niezależnością zawodową
Diagnoście laboratoryjni mogą teraz prowadzić indywidualną praktykę jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Nowe przepisy weszły w życie przez kilkoma dniami. Na przedstawicieli zawodu nałożono też nowe obowiązki - konieczność wpisu do rejestru oraz zawarcie obowiązkowego OC zawodowego.
Czytaj więcej »Anita Trochimiuk