Ponad połowa (aż 60 proc.) lekarzy w Polsce pracuje dla więcej niż jednego pracodawcy. Wielozatrudnienie powoduje, że lekarze pracują nawet 80 godzin tygodniowo – wynika z badania „Lekarz przyszłości” przeprowadzonego przez Naczelną Izbę Lekarską i Uczelnię Łazarskiego.*

Wyniki badań wskazują, że lekarze są zatrudnieni przede wszystkim w szpitalach, w przychodniach NFZ (39 proc.), własnych gabinetach (35 proc.) i prywatnych centrach medycznych (32 proc.).

Łączenie pracy w kilku miejscach np. rejonowej lub specjalistycznej przychodni, dyżurów w szpitalu, kontraktu w prywatnej klinice i nierzadko prywatnej praktyki lekarskiej powodują, że pojawiają się trudności w dopasowaniu ochrony zawodowej.

OC lekarza a wielozatrudnienie

Formuła takiej aktywności zawodowej od lat jest przedmiotem dyskusji – zwykle w kontekście przepracowania, dbałości o zdrowie, warunków pracy i jakości świadczonych usług. Pomijany jest jednak równie istotny aspekt – zagadnienie odpowiedzialności zawodowej.

Wyzwaniem jest budowanie świadomości w środowisku lekarskim. Istotne jest przecież nie tylko spełnienie obowiązku prawnego, ale przede wszystkim zadbanie o realną ochronę przed roszczeniami. Mimo iż lekarze od dawna posiadają wymóg posiadania ubezpieczenia OC, to wiedza o charakterze ubezpieczeń dla lekarzy nadal jest znikoma.

Obowiązkowe ubezpieczenie nie dotyczy wszak wszystkich medyków. Zawarcie ubezpieczenia wymagane jest wyłącznie w sytuacji, gdy lekarz prowadzi działalność gospodarczą np.:

  • zatrudniony na kontrakcie w szpitalu,
  • zatrudniony na kontrakcie w sieci medycznej,
  • prowadzący indywidualną praktykę lekarską.

 

Kiedy obowiązkowe OC lekarza nie zadziała?

Lekarze pracujący tylko w przychodniach lub podmiotach leczniczych na umowę o pracę lub umowę zlecenie nie mają obowiązku posiadania ubezpieczenia OC. Na uwagę zasługuje nie tylko przymus prawny, ale celowość i skuteczność ochrony. Nie przedostało się do powszechnej świadomości, ze ubezpieczenie obowiązkowe lekarza nie jest aktywne podczas pracy na etacie lub umowie zleceniu.

Lekarzy pracujących na etacie, zgodnie z prawem pracy, chroni polisa pracodawcy. Nie jest to jednak ochrona bez luk. W przypadku pojawienia się roszczenia pacjenta medycy odpowiadają swoim majątkiem do wysokości trzech pensji. Aby chronić się przed tym ryzykiem , lekarze mogą zdecydować się na wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia OC.

 

Pakiet odpowiedzią na wielotetatowość

Ubezpieczenie pakietowe zapewnia najszerszą ochronę zawodowa lekarza. Jest najlepszym rozwiązaniem dla lekarzy pracujących u kilku różnych pracodawców, niezależnie od formy zatrudnienia lub współpracy.

Na pakiet składa się pięciu różnych ubezpieczeń, które stanowią pewną ochronę zawodową przed roszczeniami. Jego zaletą jest kompleksowość, gdyż zawiera w sobie ubezpieczenie OC obowiązkowe i OC dobrowolne lekarza, ochronę prawną oraz NNW z HIV i WZW.

Ubezpieczenie pakietowe:

  • OC obowiązkowe – zgodne z rozporządzeniem MF
  • OC dobrowolne lekarza – do 5 mln zł
  • ochronę prawną – opcjonalny element do 500 tys. zł
  • NNW z HIV i WZW.

Ubezpieczenie zapewnia ochronę nawet na 5 mln zł, co daje medykowi – także tym wykonującym specjalizacje wyższego ryzyka (w których do popełnienia błędów medycznych dochodzi częściej np. ginekologia, anestezjologia) – skuteczną ochronę.

Ubezpieczenie można uzupełnić o ochronę dochodu, to opcjonalny element ochrony w pakiecie. Więcej o ubezpieczeniu utraty dochodu znajdziecie tutaj »

Ubezpieczenie OC Lekarza

Jak wybrać ubezpieczenie OC lekarza?

 

Praca w wielu miejscach może powodować chroniczne zmęczenie spowodowane przepracowaniem i wysokim stresem, zwiększa ryzyko wypalenia zawodowego, błędów i obniżonej jakości wykonywanych usług medycznych. W takich sytuacjach łatwiej o błąd skutkujący odpowiedzialnością i roszczeniem.

Badanie „Lekarz przyszłości” nasuwa niepokojące wnioski – zwiększone ryzyko dotyczy nawet co drugiego lekarza. Dlatego to szczególnie ważne, by zadbać o zminimalizowanie ryzyka – nie tylko w kontekście odpowiedzialności zawodowej.

Więcej o:

 

Masz problem z doborem właściwej ochrony zawodowej? Napisz:

Lidia Machalska
m: lidia.machalska@iexpert.pl
t. 502 913 541

Źródło: W badaniu wzięło udział 248 respondentów – lekarzy różnych specjalizacji (50 specjalizacji) na różnym etapie kształcenia i kariery, pochodzących z małych i dużych miast, w wieku od 25 do 65 lat.  Wyniki zaprezentowanego badania pokazują, że ponad połowa (60 proc.) lekarzy w Polsce pracuje dla więcej niż jednego pracodawcy. Jednego pracodawcę ma 40,9 proc. lekarzy, dwóch – 27,9 proc., trzech – 19,8 proc., a więcej – 8,5 proc. – grafika.