Warto wiedzieć

Poznaj porady naszych ekspertów.

16 kwietnia 2024
Warto wiedzieć
Na jaką ochronę OC mogą liczyć firmy z branży OZE?
Przybywa firm trudniących się sprzedażą, montażem, serwisem instalacji OZE oraz demontażem zużytych paneli. To efekt rozwijającego się rynku alternatywnych źródeł energii. Jednak nadal nie każdy przedsiębiorca z branży OZE wie, że od ryzyka uszkodzenia mienia klienta - w tym kosztownej instalacji - można się ubezpieczyć. Jaką ochronę gwarantuje OC firm instalacyjnych i przed jakimi roszczeniami klientów może ochronić przedsiębiorcę?
Czytaj więcej »
Anita Trochimiuk
11 marca 2024
Warto wiedzieć
Szybsze odszkodowania za błędy medyczne i zmiana odpowiedzialności lekarza
W ostatnich dwóch latach prokuratura wszczęła ponad 5600 spraw o błędy medyczne. Dotychczas sprawy w sądach trwały latami. Nowe przepisy uprościły i przyspieszyły procedury dochodzenia roszczeń przez pacjentów i ich rodziny. Ale to nie jedyne zmiany. System pozasądowy, który działa od 6 miesięcy nie przewiduje orzekania o winie szpitala czy lekarzy. Dzięki temu zmniejsza obawy personelu medycznego co do ujawnianiem błędów i zaniedbań. Szacuje się, że w dłuższej perspektywie wpłynie na mniejszą liczbę błędów medycznych - w efekcie większe bezpieczeństwo pacjentów, ale także lekarza i szpitali.
Czytaj więcej »
Anita Trochimiuk
8 lutego 2024
Ubezpieczenie utraty dochodu
Jakie ubezpieczenie na poważne zachorowania? Porównaj trzy oferty
Według zeszłorocznego raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń - polisę na życie posiadało 23,8 mln osób. Świadomi konsumenci szukają już nie tylko standardowej polisy, która zabezpieczy najbliższych w razie śmierci. Rośnie popyt na ochronę odpowiadającą na bolączki współczesności - choroby cywilizacyjne, poważne zachorowania czy długotrwałą niemożność pracy po wypadku. Rozprawiamy się z mitem, że ubezpieczenia tego typu trzeba zawierać długoterminowo, a ich koszt jest bardzo wysoki. Na rynku są rozwiązania przystępne cenowo, które można zawierać nawet na rok.
Czytaj więcej »
Anita Trochimiuk
1 lutego 2024
Warto wiedzieć
15 nowych zawodów medycznych - ustawa regulacyjna
Ustawa o niektórych zawodach medycznych, o którą upominały się organizacje związkowe od kilkunastu lat wchodzi w życie. Porządkuje liczne zagadnienia związane z profesjami medycznymi, wprowadza definicję zawodu medycznego i wymienia, kto takim mianem może się określać. Wśród zawodów medycznych, które objęto regulacjami są m.in.: asystentka stomatologiczna, opiekun medyczny, protetyk słuchu czy technik masażysta. Łącznie na liście jest piętnaście zawodów. Część przepisów już obowiązuje, pozostałe wejdą w życie w marcu tego roku.
Czytaj więcej »
Anita Trochimiuk
23 stycznia 2024
Ubezpieczenia zdrowotne - porady
Pakiety medyczne ułatwiają zarządzanie własnym zdrowiem
Już niemal 4,7 mln Polaków ma prywatne ubezpieczenie zdrowotne - wynika z danych PIU. To wzrost o prawie 15 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim. Mimo podwyżek rośnie na pakiety chętniej decydują się osoby prywatne, które dopatrują się oszczędności w posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego. Z pakietów medycznych nie rezygnują także firmy, które nie tylko walczą o pracownika, ale także starają się redukować absencje w pracy i prezenteizmem, czyli mniejszą wydajność pracowników podczas zachorowań.
Czytaj więcej »
Anita Trochimiuk
15 listopada 2023
Warto wiedzieć
Diagności laboratoryjni z OC zawodowym
i większą niezależnością zawodową
Diagnoście laboratoryjni mogą teraz prowadzić indywidualną praktykę jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Nowe przepisy weszły w życie przez kilkoma dniami. Na przedstawicieli zawodu nałożono też nowe obowiązki - konieczność wpisu do rejestru oraz zawarcie obowiązkowego OC zawodowego.
Czytaj więcej »
Anita Trochimiuk
19 września 2023
Warto wiedzieć
Wielozatrudnienie lekarzy a ochrona ubezpieczenia OC
Lekarz pracujący w kilku miejscach – przychodniach, szpitalach i często prowadzący własną praktykę lekarską to codzienność osób wykonujących zawody medyczne. Szacuje się, że co drugi lekarz pracuje u więcej niż jednego pracodawcy. Warto pamiętać, że obowiązkowe OC lekarza chroni cię tylko wówczas, gdy… prowadzisz własną praktykę lekarską lub pracujesz na kontrakcie. O jaką ochronę ubezpieczeniową powinni zadbać lekarze pracujący w różnych miejscach?
Czytaj więcej »
Anita Trochimiuk
23 lipca 2023
Warto wiedzieć
iExpert z prestiżowym tytułem Strategicznego Partnera PZU
Tytuł Strategicznego Partnera PZU trafił w ręce firmy iExpert. . Utrzymanie przez siedem kolejnych lat wymagającej pozycji strategicznego partnera to efekt ciężkiej pracy, specjalizacji i odwagi w kreowaniu nowych programów ubezpieczeniowych.
Czytaj więcej »
Anita Trochimiuk
6 czerwca 2023
Warto wiedzieć
Jaką ochronę gwarantuje najemcy polisa OC mieszkania?
Najemcy mieszkań coraz częściej spotykają się wymogiem wykupienia dedykowanego ubezpieczenia. Nie jest to tylko formalny wymóg właścicieli mieszkań, ale przede wszystkim realna ochrona osób, które najmują nieruchomość. Polisa chroni przed wydatkami związanymi z naprawą szkód w lokalu, a odpowiednio skonstruowana - także wyposażenia należącego do lokatora. Bezdyskusyjnym jest, że mieszkanie, które jest wynajęte warto ubezpieczyć. Rosnąca świadomość właścicieli sprawia, że ten wymóg coraz częściej jest zawarty w zapisach umowy i egzekwowany przez wynajmujących. Choć nie jest to jedyna przyczyna posiadania tego rodzaju ubezpieczenia.
Czytaj więcej »
Anita Trochimiuk
19 kwietnia 2023
Warto wiedzieć
Jest alternatywa dla chorobowego z ZUS, poznaj ubezpieczenie utraty dochodu
Aby zyskać prawo do świadczenia z ZUS w czasie choroby, przedsiębiorca może opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe. Ten dobrowolny element ubezpieczenia społecznego jest jedną z możliwości zabezpieczenia od czasowej niezdolności do pracy.
Czytaj więcej »
Anita Trochimiuk