Warto wiedzieć

About Redaktor

Autor nie uzupełnił żadnych szczegółów
So far Redaktor has created 105 blog entries.
24 września 2014
Warto wiedzieć
Rekordowe odszkodowania za błędy medyczne
Rośnie liczba roszczeń i wypłacanych rekompensat z polisy OC lekarza. W ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce odnotowano ponad 25 proc. wzrost spraw o błędy medyczne, w których pacjenci lub ich rodziny domagają się odszkodowań, renty lub zadośćuczynienia za doznana krzywdę.
Czytaj więcej »
Redaktor
16 września 2014
Warto wiedzieć
200 tys. zł wypłacono z OC lekarza
Sąd Okręgowy w Szczecinie przyznał 200 tys. odszkodowania rodzinie pacjentki, która zmarła w wyniku błędnego rozpoznania choroby przez lekarza.
Czytaj więcej »
Redaktor
11 września 2014
Warto wiedzieć
Biuro rachunkowe tylko z OC
Zawierając umowę z biurem rachunkowym na prowadzenie ksiąg rachunkowych warto zwrócić uwagę na staż obecności na rynku, doświadczenie, referencje od klientów oraz posiadane ubezpieczenie OC biura rachunkowego, które mimo że nie zdejmuje z przedsiębiorcy odpowiedzialności, to pomaga dochodzić roszczeń.
Czytaj więcej »
Redaktor
9 września 2014
Warto wiedzieć
15 tys. zł za niewłaściwą dokumentację
Lekarz ma obowiązek wskazywania w dokumentacji medycznej wszystkich faktycznie udzielonych świadczeń zdrowotnych. Nawet jeśli nie popełnił błędu w sztuce lekarskiej sąd może zasądzić odszkodowanie lub zadośćuczynienie – jak pokazuje sprawa sprzed kliku miesięcy lekarza z Piotrkowa Trybunalskiego. Niepełna dokumentacja medyczna i niedostateczne informowanie pacjenta były wystarczającymi powodami, by zasądzić 15 tys. zł rekompensaty na rzecz pacjenta.
Czytaj więcej »
Redaktor
4 września 2014
Warto wiedzieć
Zawodowe OC jest kosztem
Zakup zawodowej polisy ubezpieczeniowej, której celem jest ochrona mienia firmowego może być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.
Czytaj więcej »
Redaktor
28 sierpnia 2014
Warto wiedzieć
Rezydent musi kupić polisę OC?
Lekarz podczas specjalizacji nie musi brać dyżurów na szpitalnym oddziale ratunkowym, jeśli program tego nie przewiduje. Jeśli zdecyduje się na pracę na kontrakcie powinien wykupić OC lekarza.
Czytaj więcej »
Redaktor
24 sierpnia 2014
Warto wiedzieć
Sąd: szczególna staranność, gdy pacjent jest pijany
Po śmierci pacjenta, lekarz został uznany winnym w procesie karnym i cywilnym. Usłyszał wyrok więzienia w zawieszeniu i musi zapłacić wysokie zadośćuczynienie rodzinie za stratę bliskiej osoby.
Czytaj więcej »
Redaktor
19 sierpnia 2014
Dla mediów
MSW precyzuje warunki ubezpieczeń agencji ochrony
Ubezpieczenie dobrowolne, który zwykle posiadają agencje ochrony nie spełniają wymogów obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jeśli firma posiada wiele koncesji na prowadzenie działalności ochrony osób i mienia, to na każdą koncesję powinna mieć osobną polisę. To dwa główne wnioski płynące z interpretacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wydanej na prośbę Polskiej Izby Ochrony.
Czytaj więcej »
Redaktor
18 sierpnia 2014
Warto wiedzieć
Zderegulowano 91 zawodów
Od tygodnia obowiązują nowe przepisy mające ułatwić dostęp do kolejnych 91 zawodów, czyli tzw. druga transza deregulacji. Pierwsza objęła 51 zawodów, trzecia, nad która trwają prace legislacyjne, obejmie kolejnych 101 profesji.
Czytaj więcej »
Redaktor
11 sierpnia 2014
Warto wiedzieć
Rośnie liczba roszczeń wobec lekarzy
Rośnie liczba roszczeń i wypłacanych odszkodowań z polisy OC lekarza. W ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce odnotowano ponad 25 proc. wzrost spraw o błędy medyczne. Z 613 postępowań prowadzonych przez sądy okręgowe w 2011 roku do 773 w 2013 roku, wynika ze statystyk prowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Najczęściej sprawy trafiają do sądów, rzadko i niechętnie zawierane są ugody – w 2013 zawarto przed sądem ich tylko 14.
Czytaj więcej »
Redaktor