13 kwietnia 2015
Warto wiedzieć
Biura rachunkowe bez VAT i kasy
Dwa korzystne dla biur rachunkowych rozstrzygnięcia przyniosła interpretacja ogólna Ministra Finansów. Biura rachunkowe zajmujące się tylko prowadzeniem ksiąg i wypełnianiem deklaracji mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT. Dodatkowo biura rachunkowe mogą nie mieć kasy fiskalnej, jeśli sporadycznie wypełniają podatnikom zeznanie za 2014 r.
Czytaj więcej »Redaktor
2 kwietnia 2015
Warto wiedzieć
Regulacja zawodu u psychologów?
Psycholodzy mają się zrzeszać podobnie jak lekarze. Trwają prace z Ministerstwie Pracy nad powołaniem samorządu zawodowego. Istnienie izby zawodowej zrzeszającej psychologów definiuje ustawa z 2001 r. Mimo że od tego czasu upłynęło kilkanaście lat, to samorząd zawodowy psychologów nie istnieje.
Czytaj więcej »Redaktor
27 marca 2015
Warto wiedzieć
Wyrok niekorzystny dla urbanistów
Otwarcie zawodu urbanisty oraz likwidacja samorządu tej grupy zawodowej nie naruszają konstytucji, gdyż ta profesja nie jest zawodem zaufania publicznego orzekł sąd na początku tego tygodnia.
Czytaj więcej »Redaktor
11 marca 2015
Warto wiedzieć
Obowiązki BUP względem KNF
Każde Biuro Usług Płatniczych, aby zostać wpisanym do rejestru Komisji Nadzoru Finansowego i funkcjonować zgodnie z obowiązującymi przepisami, musi zabezpieczyć wykonywane transakcje – poprzez wykupienie gwarancji ubezpieczeniowych lub ubezpieczenia OC biura usług płatniczych.
O różnicach między dostępnymi rozwiązaniami pisaliśmy TUTAJ >>
Czytaj więcej »Redaktor
27 lutego 2015
Warto wiedzieć
Jakie ubezpieczenie dla Fizjoterapeuty
Zawód fizjoterapeuty jest zawodem medycznym. Zatem o tym, że niesie ze sobą duże ryzyko wystąpienia szkód i potrzebę posiadania ochrony ubezpieczeniowej, nie trzeba przekonywać.
Wobec rosnącej świadomości pacjentów o ich prawach i dynamicznie rozwijającemu się rynkowi usług prawnych związanych z dochodzeniem odszkodowań za błędy medyczne, kwestia ubezpieczeń zawodowych nabiera dodatkowych znaczeń.
Czytaj więcej »Redaktor
17 lutego 2015
Warto wiedzieć
Kompletna ochrona zawodu lekarza
Rośnie liczba roszczeń, orzekanych wyroków o błędy medyczne oraz wysokość zasądzanych kwot odszkodowań i zadośćuczynień na rzecz pacjenta. Wraz z rosnącą świadomością pacjentów, pojawia się coraz więcej firm wspierających poszkodowanych i nakłaniających ich do składania roszczeń. Czy OC lekarza daje wystarczającą ochronę?
Czytaj więcej »Redaktor
30 stycznia 2015
Warto wiedzieć
Podrożeje OC komunikacyjne?
Najbliższe miesiące przyniosą kierowcom nawet 50-proc. podwyżki cen obowiązkowych ubezpieczeń OC - przewidują przedstawiciele towarzystw ubezpieczeniowych. To dlatego, że nadzór ubezpieczeniowy wprowadził przepisy zabraniające zaniżania wypłacanych odszkodowań.
Czytaj więcej »Redaktor
23 stycznia 2015
Warto wiedzieć
Rekordowe odszkodowanie za błąd przy porodzie
Śledzącym orzecznictwo w sprawach o błędy medyczne nasuwa się jeden wniosek – zarówno wysuwane roszczenia, a wraz z nimi zasądzane odszkodowania, zadośćuczynienia i renty są coraz wyższe. Zasądzane przez sąd sumy nie zostaną pokryte z obowiązkowej polisy OC lekarza, gdyż na jedno zdarzenie ustawodawca przewidział tylko 75 tys. euro, czyli ułamek zasądzonej sumy. Świadczą o tym nie tylko nagłośniane przez media przypadki, ale także inne zasądzane wyroki.
Czytaj więcej »Redaktor
19 stycznia 2015
Warto wiedzieć
Zmiany w OC biura rachunkowego na 2015
Dziś, po niemal pół roku od wejście w życie ustawy deregulacyjnej, zaczyna obowiązywać nowe rozporządzenie Ministra Finansów dotyczące minimalnej sumy gwarancyjnej OC dla przedsiębiorców usługowo prowadzących księgi.
Czytaj więcej »Redaktor
16 stycznia 2015
Warto wiedzieć
Zgoda pacjenta nie jest formalnością
Czasami rutynowo traktowana zgoda pacjenta na diagnozowanie, leczenie za pomocą metody stwarzającej podwyższone ryzyko lub zbieg jest wbrew pozorom istotnym elementem dokumentacji medycznej. Zwłaszcza w przypadku spraw cywilnym przeciwko lekarzom, w których pacjenci lub rodziny domagają się wypłaty z OC lekarza.
Czytaj więcej »Redaktor