Warto wiedzieć

Poznaj porady naszych ekspertów.

23 kwietnia 2014
Warto wiedzieć
Jaka polisa dla biura rachunkowego?
Osoby prowadzące biura rachunkowe i doradcy podatkowi muszą starannie zawierać umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Wykupując ubezpieczenie OC biura rachunkowe powinny szczególnie starannie ustalić jakie ubezpieczenie mają obowiązek zawrzeć. Wykupienie polisy z niewłaściwą minimalną sumą gwarancyjną może być również nieprzyjemne w skutkach.
Czytaj więcej »
Anita Ciechan
9 kwietnia 2014
Warto wiedzieć
Deregulacja ponad 90 zawodów uchwalona
Sejm uchwalił tzw. drugą transzę deregulacji zawodów. Dotyczy ona 82 profesji technicznych, m. in. architektów i urbanistów oraz 9 zawodów rynku finansowego. W 91 profesjach objętych deregulacją pracuje łącznie ponad 200 tys. osób. Deregulacją objęto zawód architekta, urbanisty, agenta ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego czy biegłego rewidenta. Podobnie jak w przypadku poprzedniej deregulacji w wielu przypadkach proces spotkał się z dużym oporem samorządów i organizacji działających w poszczególnych branżach.
Czytaj więcej »
Anita Ciechan
3 kwietnia 2014
Warto wiedzieć
Ćwierć miliona Polaków bez polisy OC
Każdy posiadacz samochodu, motocyklu czy motoroweru, zgodnie z regulacjami ustawowymi ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Umowa, zawierana na 12 miesięcy, zwalnia kierowcę z odpowiedzialności finansowej wobec osoby, której wyrządził szkodę podczas wypadku, czy kolizji. Odpowiedzialność taką przejmuje ubezpieczyciel. Mimo obowiązku ustawowego blisko ćwierć miliona aut bezprawnie porusza się po polskich drogach, jeżdżąc bez aktualnej polisy OC - wynika z badania "Polacy o ubezpieczeniach" przeprowadzonego przez Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Brak polisy może wyjść na jaw nie tylko podczas policyjnej kontroli. Kierowców dyscyplinuje również Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Czytaj więcej »
Anita Ciechan
10 stycznia 2014
Warto wiedzieć
Przedstawiciel iExpert.pl w Dzień Dobry TVN
Czy wiecie, że transport helikopterem rannego narciarza ze stoku to koszt sięgający kliku tysięcy euro? Za powrót do kraju transportem medycznym trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy. Gdy doliczyć do tego koszty leczenia za granicą, to urlop na nartach może okazać się bardzo niemiłym wspomnieniem. Dlatego jeśli planujecie spędzić ferie na nartach musicie mieć dobrą polisę. Dziś w Dzień Dobry TVN gościł Krzysztof Wasilewski, ekspert ubezpieczeniowy z naszej firmy i współautor ubezpieczenia Bezpieczny powrót. Radził jak dobrać optymalną polisę, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo na stoku. Przypominamy też o naszej ofercie dla narciarzy. Ubezpieczenie Bezpieczny powrót w PZU rekomendowane jest przez Polski Związek Alpinizmu wszystkim pasjonatom gór i sportów górskich. Obejrzyj film >
Czytaj więcej »
Mariusz Stelmach
20 grudnia 2013
Warto wiedzieć
Obowiązkowe OC Agencji Ochrony już w 2014 r.
Nowe warunki obowiązkowego ubezpieczenia firm świadczących usługi ochrony osób i mienia.Od 1 stycznia 2014 r. wchodzą w życie nowe przepisy regulujące zasady obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) przedsiębiorcy wykonującego działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia.
Czytaj więcej »
Mariusz Stelmach
2 listopada 2013
Warto wiedzieć
OC komunikacyjne - drogo czy tanio?
Myślisz, że w Polsce dużo płacimy za OC komunikacyjne? Są kraje, w których składki są dużo wyższe. Porównajmy te kwoty ze średnią składką na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w Unii Europejskiej. Wynosi ona ok. 200 euro, co oznacza, że jest prawie 2 razy wyższa niż w Polsce. Więcej od nas płacą miedzy innymi obywatele Niemiec, Belgii oraz Luksemburga, gdzie średnie składki wahają soę od 250-400 euro za rok. Mniej płącą Łotysze ok. 70 euro. Czy to oznacza, że nasze polisy OC też będą drożeć? Powinniśmy się na to przygotować bo ubezpieczyciele już zapowidają podwyżki. Miejemy nadzieję, że nasze pensje też będą rosły;)
Czytaj więcej »
Mariusz Stelmach
2 listopada 2013
Warto wiedzieć
Kłótnia o deregulację!
Miało być lepiej, a jak zwykle wyszło gorzej... Zpowiedzi o stworzeniu wspólnego systemu certyfikacji pośredników i zarządców nieruchomości poszły jednak na marne. Dlaczego? Jedna z największych organizacji zrzeszających pośredników i zarządców czyli Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN) przerwała prace nad powołaniem ciała, które po 1 stycznia 2014 r. miało kontynuować wydawanie licencji przedstawicielom tych profesji. Z nowym rokiem znikają bowiem ustawowe wymogi dotyczące wykonywania tych zawodów. Miał powstać ogólnopolski system kompetencyjno--jakościowy, którego zadaniem miało być wskazywanie, którzy specjaliści legitymują się określonymi umiejętnościami i doświadczeniem w zakresie zarządzania czy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.
Czytaj więcej »
Mariusz Stelmach
28 października 2013
Aktualności
325 lat historii LLOYD'S w efektownym skrócie - Wideo
Przypominamy, że iExpert.pl jest oficjalnym przedstawicielem Lloyd's of London - pioniera światowych ubezpieczeń. W tym roku mija dokładnie 325 lat od momentu, gdy rozpoczęła się niezwykła historia Lloyd's. Zapraszamy do obejrzenia najważniejszych wydarzeń z historii Lloyd's w efektownej animacji.
Czytaj więcej »
Mariusz Stelmach
23 października 2013
Warto wiedzieć
Do czego przydaje się OC profesjonalisty?
Wykonywanie wielu zawodów wiąże się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia OC, gdyż w przypadku wyrządzenia szkody klientowi profesjonalista może nie mieć pieniędzy na wypłacenie odszkodowania. Szkodę można wyrządzić praktycznie w każdej branży, ale nie każdego stać na wypłatę odszkodowania. Ubezpieczenie zawodowej odpowiedzialności cywilnej zapewnia ochronę, gdy profesjonalista przy pracy wyrządzi komuś szkodę. Przede wszystkim korzystają na tym klienci, którzy mają zapewnioną rekompensatę strat poniesionych na skutek działania osoby, do której z racji wykonywanego zawodu mieli szczególne zaufanie, ale ochronę mają też profesjonaliści, którzy w przypadku szkody nie będą musieli płacić odszkodowania z własnej kieszeni. Obowiązek posiadania polisy OC został nałożony na przedstawicieli kilkudziesięciu zawodów, których wykonywanie wymaga odpowiednich uprawnień i wiąże się ze szczególną odpowiedzialnością np. rzeczoznawców majątkowych, architektów, doradców podatkowych, adwokatów czy radców prawnych. W niektórych zawodach brak polisy odpowiedzialności cywilnej może skutkować nawet utratą licencji. W przypadku polis obowiązkowych zakres odpowiedzialności towarzystwa, wysokość sumy gwarancyjnej, terminy likwidacji szkód i wyłączenia odpowiedzialności regulują odpowiednie ustawy czy rozporządzenia ministra finansów, dotyczące danej działalności. Profesjonaliści, których nie dotyczy obowiązek wykupienia polisy OC, a obawiają się, że ich działania zawodowe czy zaniechania mogą doprowadzić do powstania szkód mogą kupić polisę dobrowolną. Wówczas zakres ubezpieczenia i wysokość sumy gwarancyjnej określa umowa z towarzystwem, a zasady dotyczące odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń zawarte są w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Podobnie jest z tymi, którzy potrzebują wyższej sumy gwarancyjnej niż wynikająca z przepisów o obowiązkowym OC np. z powodu skali działalności. Wtedy można wykupić tzw. ubezpieczenie nadwyżkowe. W wielu zawodach jednym błędem można doprowadzić do bardzo wysokiej szkody, więc minimalne określone przepisami sumy gwarancyjne często okazują się niewystarczające.
Czytaj więcej »
Mariusz Stelmach
21 października 2013
Warto wiedzieć
Zainspiruj IV deregulację
Resort sprawiedliwości otwiera się na udział obywateli i organizacji w procesie stanowienia prawa. Wyrazem nowej tendengi ma być przygotowanie IV transzy deregu-lacji poprzez przeprowadzenie sondażowych konsultacji online. Każdy w ich ramach będzie mógł wypełnić ankietę i wskazać, jakie obszary prawa wymagają jeszcze zmian. To zasadnicza zmiana podejścia do sposobu tworzenia prawa, bo dotąd prace nad trzema transzami deregulacji opierały się na analizach problemów wskazywanych przez urzędników. - Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze patrzenie urzędników na problemy jest wystarczające. Dlatego zamierzamy uaktywnić i zaangażować obywateli w ten proces. Chcemy, aby to partnerzy społeczni i przedsiębiorcy wskazywali kolejne obszary wymagające deregulacji, przepisy uciążliwe dla praktyków czy kolejne zawody wymagające deregulacji - deklaruje Stanisław Chmielewski, wiceminister sprawiedliwości Konsultacje sondażowe online będą prowadzone w dwóch etapach. Pierwszą ich rundą będzie zbieranie ankiet online na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości Za ich pośrednictwem każdy będzie mógł wskazać dostrzeżone problemy oraz wstępne propozycje ich rozwiązania. Ankiety przeanalizują urzędnicy resortu, wskazując swoje rekomendacje w zakresie sposobu rozwiązania. Będą także informować odpowiednie resorty o obszarach wymagających deregulacji. W II rundzie konsultacji na specjalnym forum dyskusyjnym przedstawione zostaną różne warianty rozwiązań w zakresie deregulacji Każdy będzie mógł się wypowiedzieć i wskazać optymalne rozwiązania.
Czytaj więcej »
Mariusz Stelmach