Warto wiedzieć

Poznaj porady naszych ekspertów.

13 czerwca 2014
Warto wiedzieć
Na wakacje z polisą w kieszeni
Sezon wakacyjny rozpoczyna się z połowa czerwca. By jednak beztroska wymarzonego wakacyjnego wyjazdu nie została brutalnie zakłócona, warto się przed wyjazdem ubezpieczyć. Prywatna polisa turystyczna daje większe bezpieczeństwo niż bezpłatna karta EKUZ czy ubezpieczenie kupione w biurze podróży.
Czytaj więcej »
Anita Ciechan
4 czerwca 2014
Warto wiedzieć
Pośrednik nieruchomości nie zagrożony
Ustawa deregulacyjna już na etapie projektu niosła ze sobą niepokój o większą konkurencję na rynku pośredników nieruchomości. W efekcie, kilka miesięcy po jej wdrożeniu, liczba pośredników drastycznie nie wzrosła, a oferowane przez agentów pośrednictwa nieruchomości usługi szczegółowo zdefiniowano i rozbudowano.
Czytaj więcej »
Anita Ciechan
27 maja 2014
Warto wiedzieć
Polacy kupują tylko obowiązkowe OC
Dodatkowe ubezpieczenia samochodowe, poza ubezpieczeniem autcasco, zazwyczaj nie są kosztowne, a mogą znacząco ułatwić życie w kryzysowej sytuacji. Polacy rzadko korzystają z tego typu ubezpieczeń, wykupując tylko obowiązkowe OC samochodu, mimo iż na rynku pojawia się co raz więcej dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych.
Czytaj więcej »
Anita Ciechan
19 maja 2014
Warto wiedzieć
Deregulacja zawodów – same korzyści?
W opinii rządu rozwiązania ustawodawcze zwiększające dostęp do zawodów regulowanych mają spowodować niemal same korzyści. Wymieniany jest wzrost konkurencji, nowe miejsca pracy, obniżka cen za usługi, ich wyższa jakość i - co nie mniej ważne – ich większa dostępność. Deregulacja ma też zmniejszyć biurokrację i obciążenia przedsiębiorców.
Czytaj więcej »
Anita Ciechan
12 maja 2014
Warto wiedzieć
Zwycieski przetarg a koszty?
Wygrany przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej potrafi zaskoczyć zwycięzcę dodatkowymi wydatkami. Na etapie przygotowywania oferty mato kto uwzględnia bowiem koszty zabezpieczenia należytego wykonania umowy. I warto wiedzieć, że nie chodzi tu tylko o ubezpieczenie OC architekta.
Czytaj więcej »
Anita Ciechan
7 maja 2014
Warto wiedzieć
Ruszają prace nad kolejną deregulacją
Tłumaczem przysięgłym będzie można zostać po licencjacie. Radcy prawni będą mogli prowadzić sprawy znaków towarowych w Urzędzie Patentowym, makler nie będzie musiał zdawać dodatkowych egzaminów. Szykuje się kolejne otwarcie zawodów. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie kolejnej transzy ustawy deregulacyjnej, której autorem jest rząd. Tym razem ustawa obejmie 101 profesji. Trzecia deregulacja obejmie m. in. zawody geologiczne, górnicze, pożarnicze i te związane z rynkiem kapitałowym i towarowym.
Czytaj więcej »
Anita Ciechan
23 kwietnia 2014
Warto wiedzieć
Jaka polisa dla biura rachunkowego?
Osoby prowadzące biura rachunkowe i doradcy podatkowi muszą starannie zawierać umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Wykupując ubezpieczenie OC biura rachunkowe powinny szczególnie starannie ustalić jakie ubezpieczenie mają obowiązek zawrzeć. Wykupienie polisy z niewłaściwą minimalną sumą gwarancyjną może być również nieprzyjemne w skutkach.
Czytaj więcej »
Anita Ciechan
9 kwietnia 2014
Warto wiedzieć
Deregulacja ponad 90 zawodów uchwalona
Sejm uchwalił tzw. drugą transzę deregulacji zawodów. Dotyczy ona 82 profesji technicznych, m. in. architektów i urbanistów oraz 9 zawodów rynku finansowego. W 91 profesjach objętych deregulacją pracuje łącznie ponad 200 tys. osób. Deregulacją objęto zawód architekta, urbanisty, agenta ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego czy biegłego rewidenta. Podobnie jak w przypadku poprzedniej deregulacji w wielu przypadkach proces spotkał się z dużym oporem samorządów i organizacji działających w poszczególnych branżach.
Czytaj więcej »
Anita Ciechan
3 kwietnia 2014
Warto wiedzieć
Ćwierć miliona Polaków bez polisy OC
Każdy posiadacz samochodu, motocyklu czy motoroweru, zgodnie z regulacjami ustawowymi ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Umowa, zawierana na 12 miesięcy, zwalnia kierowcę z odpowiedzialności finansowej wobec osoby, której wyrządził szkodę podczas wypadku, czy kolizji. Odpowiedzialność taką przejmuje ubezpieczyciel. Mimo obowiązku ustawowego blisko ćwierć miliona aut bezprawnie porusza się po polskich drogach, jeżdżąc bez aktualnej polisy OC - wynika z badania "Polacy o ubezpieczeniach" przeprowadzonego przez Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Brak polisy może wyjść na jaw nie tylko podczas policyjnej kontroli. Kierowców dyscyplinuje również Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Czytaj więcej »
Anita Ciechan
10 stycznia 2014
Warto wiedzieć
Przedstawiciel iExpert.pl w Dzień Dobry TVN
Czy wiecie, że transport helikopterem rannego narciarza ze stoku to koszt sięgający kliku tysięcy euro? Za powrót do kraju transportem medycznym trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy. Gdy doliczyć do tego koszty leczenia za granicą, to urlop na nartach może okazać się bardzo niemiłym wspomnieniem. Dlatego jeśli planujecie spędzić ferie na nartach musicie mieć dobrą polisę. Dziś w Dzień Dobry TVN gościł Krzysztof Wasilewski, ekspert ubezpieczeniowy z naszej firmy i współautor ubezpieczenia Bezpieczny powrót. Radził jak dobrać optymalną polisę, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo na stoku. Przypominamy też o naszej ofercie dla narciarzy. Ubezpieczenie Bezpieczny powrót w PZU rekomendowane jest przez Polski Związek Alpinizmu wszystkim pasjonatom gór i sportów górskich. Obejrzyj film >
Czytaj więcej »
Mariusz Stelmach