Warto wiedzieć

Poznaj porady naszych ekspertów.

26 listopada 2015
Warto wiedzieć
Szkody rzeczoznawcy, czyli dlaczego warto być ubezpieczonym.
Rzeczoznawca powinien zawsze zgłosić ubezpieczycielowi możliwość powstania szkody od razu po otrzymanej informacji, że została wniesiona przeciwko niemu sprawa do sądu. Umowa ubezpieczenia nie zawiera informacji dotyczących przedawnienia roszczenia - te kwestie są regulowane przez przepisy Kodeksu Cywilnego. O tym, że warto je znać przekonało się dwóch Rzeczoznawców, którzy do ostatniej chwili czekali ze zgłoszeniem roszczenia ubezpieczycielowi i czekała ich niemiła niespodzianka - roszczenia się przedawniły... Znając polską rzeczywistość, sprawy sądowe ciągną się latami a bieg roszczenia nie.
Czytaj więcej »
Adam Kaszubski
26 listopada 2015
Warto wiedzieć
Roszczenia wobec pośredników nieruchomości. Przykłady szkód.
Rzetelność, profesjonalizm czy dokładność w pracy to ważne cechy, którymi powinien kierować się każdy pośrednik nieruchomości. Jednakże wiemy, że życie różnie się układa. Czasem nawet zachowując najwyższą staranność można popełnić błąd. Wtedy warto mieć ubezpieczenie zawodowe OC, które pozwoli nam pokryć szkody popełnione w pracy. Poniżej prezentujemy kilka przypadków z życia pośrednika wziętych ku przestrodze.  
Czytaj więcej »
Adam Kaszubski
25 listopada 2015
Warto wiedzieć
Nowe zasady egzaminu na doradcę podatkowego
Doprecyzowanie zadań komisji egzaminacyjnej oraz sposobu organizowania egzaminu na doradcę podatkowego dla osób, które będą korzystały ze zwolnienia z części pisemnej egzaminu przewiduje rozporządzenie ministra finansów z 29 października br., które weszło w życie 4 dni temu.
Czytaj więcej »
Redaktor
5 listopada 2015
Warto wiedzieć
Wspólnik ze spółki cywilnej musi posiadać ubezpieczenie rzeczoznawcy majątkowego
Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC zawodowego rzeczoznawców majątkowych, dotyczy przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie rzeczoznawstwa. Nadal pojawia się jednak wiele pytań dotyczących obowiązkowego OC. Najwięcej wątpliwości budzi, chyba najbardziej popularna forma prowadzenia działalności wśród rzeczoznawców, tj. spółka cywilna – a konkretnie konieczność posiadania ubezpieczenia zawodowego przez wspólników.
Czytaj więcej »
Adam Kaszubski
23 października 2015
Warto wiedzieć
Obowiązkowe OC nie obejmuje uproszczonej księgowości
Zakres obowiązkowego OC biura rachunkowego zdefiniowany przez aktualne rozporządzenie MF obejmuje wyłącznie prowadzenie pełnej księgowości. Aby zapewnić ochronę pod kątem wszystkich pozostałych czynności wykonywanych przez biuro, konieczne jest zawarcie ubezpieczenia dobrowolnego. W związku z tym kluczowe jest dopasowanie zakresu takiego ubezpieczenia w odniesieniu do faktycznie prowadzonej działalności księgowej.
Czytaj więcej »
Redaktor
13 października 2015
Warto wiedzieć
Resort ocenia deregulację pozytywnie
Raport przygotowany przez resort sprawiedliwości zakłada, że deregulacja przyniosła pozytywne skutki na rynku pracy. Innego zdania są zderegulowane branże, które wyliczają ujemne skutki tzw. uwalniania zawodów.
Czytaj więcej »
Redaktor
7 października 2015
Warto wiedzieć
Ugoda lekarz – pacjent nie zawsze wiąże ubezpieczyciela
Coraz powszechniejszym sposobem rozstrzygania sporu między pacjentem a lekarzem jest zawarcie ugody. Sprzyja temu rosnąca liczba roszczeń, medialność tego typu spraw i długotrwała procedura dochodzenia odszkodowania. Jednak zawarcie ugody i uznanie szkody przez lekarza nie jest jednoznaczne z wypłatą odszkodowania z polisy OC lekarza.
Czytaj więcej »
Redaktor
29 września 2015
Warto wiedzieć
Kadry i płace poza obowiązkowym OC biura
Samo spełnienie obowiązku ubezpieczenia jest niewystarczające, jeśli biuro rachunkowe prowadzi obsługę kadrowo-płacową. Wynika to z faktu, że obowiązkowa OC polisa nie obejmuje prowadzenia dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. W przypadku wystąpienia roszczenia biuro rachunkowe odpowiada własnym majątkiem.
Czytaj więcej »
Redaktor
24 września 2015
Warto wiedzieć
Asysta Prawna i NNW - narzędzia wsparcia architekta
Ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej dla architektów IARP to nie tylko ochrona od odpowiedzialności cywilnej. Izba Architektów RP od pewnego czasu stara się rozbudowywać zakres ochrony swoich członków ponad elementy wymagane prawem. Obecnie w ramach składki za obowiązkowe OC, dodatkowo dostępne są usługa Asysty Prawnej oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Narzędzia te mają wspierać architektów w codziennej pracy, przypominamy więc o możliwościach, jakie stwarzają.
Czytaj więcej »
Redaktor
10 września 2015
Warto wiedzieć
Rekompensata utraty dochodu
Zawód lekarza to coraz częściej praca na kontrakcie, umowie zlecenie lub własny gabinet lekarski. Wypadek lub choroba, która niesie za sobą czasową lub całkowitą niezdolność do pracy, może skutkować tym, że lekarz nawet przez dłuższy czas pozbawiony jest dochodu.
Czytaj więcej »
Redaktor