Warto wiedzieć

Poznaj porady naszych ekspertów.

6 marca 2017
Warto wiedzieć
Sankcje finansowe za brak OC pośrednika i zarządcy nieruchomości
Za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC będą nakładane kary finansowe. To jedna ze zmian do projektu ustawy na nowo opisującej zawody pośrednika i zarządcy nieruchomości, które proponuje resort infrastruktury i budownictwa.
Czytaj więcej »
Redaktor
8 stycznia 2017
Warto wiedzieć
Co czwarte biuro z niewłaściwym zakresem polisy OC
Nawet co czwarte biuro rachunkowe ma niewłaściwie zawartą polisę. Scenariusze są zazwyczaj dwa: albo podmiot posiada tylko OC obowiązkowe, a wykonuje także czynności nieobjęte ochroną, jak chociażby kalkulacje wynagrodzeń i składek do ZUS i FP; albo biuro obsługujące swoich klientów jedynie w zakresie KPiR i zeznań podatkowych posiada obligatoryjną polisę OC, która jest aktywna tylko w odniesieniu do prowadzenia ksiąg handlowych, a nie obejmuje ochroną zakresu księgowości uproszczonej.
Czytaj więcej »
Redaktor
12 grudnia 2016
Warto wiedzieć
Porównanie programów ubezpieczeń dla doradców podatkowych
Ochrona ubezpieczenia osób wykonujących zawód doradcy podatkowego kończy się na przełomie roku. Każdy przedstawiciel tej profesji do końca roku zobowiązany jest ustawą do zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC doradcy podatkowego. iExpert.pl i PZU stworzyli dedykowany program ubezpieczeń dla doradców podatkowych. Jest konkurencyjny zarówno pod względem zakresu ochrony jak i wysokości składki ubezpieczenia.
Czytaj więcej »
Redaktor
12 grudnia 2016
Warto wiedzieć
Dyscyplinarka dla adwokata za niepłacenie OC
Zła sytuacja finansowa adwokata może utrudniać terminowe opłacenie składek na rzecz palestry i za obowiązkowe OC adwokata, ale nie usprawiedliwia to zaniechania opłacania składek bez żadnych prób porozumienia się z samorządem adwokackim.
Czytaj więcej »
Redaktor
23 listopada 2016
Warto wiedzieć
Rośnie liczba kar dla rzeczoznawców majątkowych
To, że ubezpieczenie zawodowe jest niezbywalnym elementem pracy każdego rzeczoznawcy potwierdza raport Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Z opublikowanych danych wynika, że w 2015 roku ministerstwo nałożyło 137 kar na rzeczoznawców w związku z ich odpowiedzialnością zawodową. W sumie zgłoszono 151 spraw, więc kary orzeczono w zdecydowanej większości przypadków.
Czytaj więcej »
Mariusz Stelmach
22 listopada 2016
Warto wiedzieć
Pracownicy pośrednika pod ochroną. Podwykonawcy - już nie
Niektóre czynności pracownicy nieruchomości zlecają swoim asystentom, pracownikom sekretariatu lub młodszym kolegom, których przyuczają do zawodu. Praktyka pokazuje, że większość błędów zawodowych jest pokłosiem niedopatrzenia pracowników.
Czytaj więcej »
Redaktor
7 listopada 2016
Warto wiedzieć
Polisa kancelarii prawnej
- z roku na rok z wyższą sumą
Rośnie świadomość radców prawnych, że prowadzenie kancelarii prawnej wymaga posiadania osobnego dedykowanego ubezpieczenia OC. Jednak samo zawarcie polisy to nie wszystko, ważny jest także zakres ochrony, w tym także wysokość sumy gwarancyjnej w polisie. Praktyka iExpert.pl, firmy, która zajmuje się obsługą ubezpieczeń dla radców w ramach Umowy Generalnej KIRP - PZU, AXA pokazuje, że kancelarie zwracają coraz większą uwagę na wysokość ochrony.
Czytaj więcej »
Redaktor
27 lipca 2016
Warto wiedzieć
KNF podsumowuje kary nałożone na BUP
Jedno na osiem biur usług płatniczych nie posiada ubezpieczenia OC lub nie informuje Komisji Nadzoru Finansowego o zawartej polisie. iExpert.pl jako jedyny na rynku przejmuje ten obowiązek i dopełnia formalności w imieniu BUP, dzięki czemu eliminuje ryzyko otrzymania mandatu.
Czytaj więcej »
Redaktor
23 czerwca 2016
Warto wiedzieć
Umowa z pośrednikiem i zarządcą nieruchomości bez polisy będzie nieważna
Ważne zmiany dla zarządców i pośredników nieruchomości szykuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Umowy z pośrednikiem lub zarządcą będą nieważne, jeśli zabraknie w niej informacji o ubezpieczeniu. Umowę będzie można zawrzeć w formie elektronicznej.
Czytaj więcej »
Redaktor
22 czerwca 2016
Warto wiedzieć
Ochrona księgowego przed mandatami karno-skarbowymi
Księgowy to kluczowa postać w firmie, także dlatego, że ponosi szczególną odpowiedzialność za błędy i uchybienia. Odpowiedzialność księgowego jest wyjątkowo szeroka, ale zależy od formy zatrudnienia, w jakiej księgowy wykonuje czynności zawodowe. Największe ryzyko ciąży na tych, którzy pracują na umowę zlecenie i umowę o pracę na stanowisku głównego księgowego. Niezależnie jednak od formy zatrudnienia każdy księgowy może otrzymać od organu skarbowego mandat, który trzeba opłacić z własnych środków. Dlatego każdy prowadzący księgi rachunkowe powinien indywidualnie rozpatrzyć czy warto nabyć ochronę zawodową.
Czytaj więcej »
Redaktor